Başbuğ: Sınırda 3800 PKK'lı var

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, Diyarbakır'da korkunç gerçeği açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Irak'ın kuzeyinde, büyük çoğunluğu Türkiye hududuna yakın bölgelerde olmak üzere 3500-3800'e yakın teröristin bulunduğunu söyledi.

Orgeneral Başbuğ, beraberinde Diyarbakır Valisi Efkan Ala, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, 3. Ordu Komutanı İsmail Koçman ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Cahit Sarsılmaz ile Diyarbakır Asker Hastanesinde terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda yaralanan güvenlik güçlerini ziyaret etti.

Başbuğ burada düzenlediği basın toplantısında, 2. ve 3. Ordu bölgelerinde yürütülen iç güvenlik harekatına ilişkin içinde bulunulan durumu ve önümüzdeki bahar ve yaz sürecinde meydana gelebilecek gelişmeleri değerlendirmek ve bu gelişmelere karşı alınması gereken tedbirleri, Ordu komutanları ve ilgili diğer komutanlarla görüşmek amacıyla dün Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile Diyarbakır'a geldiklerini belirtti.

Bölgedeki iç güvenlik harekatının yürütülmesinde Genelkurmay Başkanına karşı sorumluluk taşıdıklarını, bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleyi ''İç Güvenlik Harekatı'' olarak adlandırdıklarını belirten Orgeneral Başbuğ, bu harekatın 5442 sayılı İl İdaresi Yasası çerçevesinde yürütüldüğünü bildirdi.

Diyarbakır'a en son iç güvenlik harekatındaki uygulamaları yerinde görmek amacıyla ekim 2006'da geldiklerini, ekim ayı başlarında yurt içinde bulunan terörist sayısının yaklaşık 1800-2000 olduğunu ifade eden Başbuğ, şöyle dedi:

''Kış süresince bu sayının 1100-1200'e düştüğünü, yani sayıları 700-800 arasında değişin miktardaki teröristin Irak'ın kuzeyine çekildiğini değerlendirmekteyiz. Irak'ın kuzeyinde ise büyük çoğunluğu Türkiye hududuna yakın bölgelerde olmak üzere 3500-3800'e yakın terörist bulunmaktadır.

Kandil Dağı bölgesinde bulunan terörist sayısı ise yine yaklaşık 500 civarındadır. Mart ayından itibaren teröristlerin Irak kuzeyinden yurt içine geri dönüşe başladıklarını ve bu hareketin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini değerlendirmekteyiz. Bu süreçte 101 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu sayısal veriler terör örgütünün iç ve dış kamuoyunu kandırmak maksadıyla ortaya attığı söylemlerin ne kadar yanlış ve çarpıltılmış olduğunun da göstergesidir.''

MÜCADELE 4 ALANDA
Orgeneral Başbuğ, terör örgütüne karşı mücadelenin esas itibariyle 4 ana alanda güvenlik, ekonomi, sosyo-kültürel ve bilgi harekatı alanlarında yürütüldüğünü belirterek, ''Bu aslında devletin, bütün kurumlarını ve imkanlarını kullanarak, teröre karşı kararlılıkla mücadele etmesi demektir'' dedi.

Başbuğ, şöyle devam etti:''Teröre karşı etkili bir biçimde mücadele etmek için bu dört alandaki faaliyetlerin paralel ve eş zamanlı olarak yürütülmesi zorunludur. Bu faaliyetler birbirini tamamlamaktadır. Bu konuda kavram kargaşası yaratılmamalı, zihinler bulandırılmaya çalışılmamalıdır.

Karışımızdaki organize bir terör örgütüdür ve bu örgütün de silahlı bir kadrosu vardır. Güvenlik kuvvetlerinin, bu mücadeledeki temel görevi, kırsalda ve yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının, yani teröristleri arayıp bulmak ve etkisiz hale getirmektir. Bu ise silahlı mücadeledir. Bu görev etkili şekilde yerine getirilmezse terör örgütünün ve teröristlerin başarı umutlarının yok edilmesi mümkün değildir.''

ASKERİ HAREKETLİLİK
Güvenlik kuvvetlerinin kendilerine verilen bu görevi, kış döneminde de büyük bir kararlılıkla yürüttüğünü ve terör örgütü var olduğu müddetçe, artan bir kararlılıkla yürütmeye devam edeceğini vurgulayan Başbuğ, ''Bu kapsamda Şırnak'ta devam eden bir operasyonda 2 gün önce maalesef 2 geçici köy korucumuz şehit olmuştur.

Geçici köy korucularımızın köyü olan Doğan köyünün bütün halkına başsağlığı diliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bugünlerde bazı bölgelerde görülebilecek askeri hareketlilik, kış döneminde bölgeden ayrılan birliklerin geri dönüşleri ile ilgilidir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious