Başbuğ: Tüm komando tugayları profesyonel olacak

Başbuğ: Tüm komando tugayları profesyonel olacak.13805
  • Giriş : 27.06.2007 / 12:39:00

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ da açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı'nın tanıtımı için Isparta'ya düzenlenen 2 günlük basın turu kapsamında bu sabah Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ da açıklamalarda bulundu.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'tan sonra konuşan Orgeneral Başbuğ, PKK ile mücadelede kapsamında tüm komando tugaylarının 'profesyonel' olacağını söyledi.

ER VE YEDEK SUBAYLAR KOMANDO YAPILMAYACAK

Başbuğ 6 tugayın tamamının profesyonel askerlerden oluşacağını vurgulayarak artık yedek subayların sadece iç güvenlik birliklerinde görev alacağını da belirtti. Bu tugaylarda erlerin de görev almayacağını ifade eden Başbuğ, "Bunların karşılığı olarak uzman erbaşlar görev yapacak" dedi.
Başbuğ, "Yurtiçinde bin 800 - bin 900, yurtdışında ise 3 bin 350 - 3 bin 750 civarında PKK'lı var. Toplamda ise bu sayı, 5 bin 150 - 5 bin 650'yi buluyor. Siirt ve Şırnak PKK'nın en yoğun olduğu bölge. Biz de mücadelemizi bu bölgelerde yoğunlaştırıyoruz" dedi.
"Bugün PKK'nın eylemlerini silahlı propaganda faaliyeti olarak tanımlayabilirsiniz" diyen Başbuğ, güvenlik güçlerinin bu sene kış ve bahar döneminde mücadeleye ara vermeden devam ettiğini belirtti.
İlker Başbuğ, "Örgüt baskı altında kaldı. Bu baskıdan bir çıkış yolu arıyor. PKK'ya göre (Biz demiyoruz) 5'inci kez sözde ateşkes ilan ettiler sıkıştıklarında. Türkiye'den beklediklerini alamadılar. Irak'taki belirsizlik ve mevsim şartları da bunda etkili oldu" diye konuştu.
Eylemlerin mayıs, haziran ve temmuz aylarında arttığına dikkat çeken Başbuğ, "PKK terörle beslenir. 2007 Ocak'tan bugüne kadar 442 eylem gerçekleştirildi. Geçen seneden bu yana eylemlerde yüzde 65'lik bir artış görülüyor. Terör Türkiye'nin dikkatini Irak'tan uzaklaştırıldı" dedi.
264 mayınlı saldırının 189'unun (yüzde 70'i) önlendiğini açıklayan Büyükanıt, "75 tanesi maalesef patladı ve güvenlik güçlerimize zaiyat verdirdi. Yılbaşından bu yana 64 şehit verdik. Mayınlı ve el yapımı patlayıcılı saldırılarla mücadele zor. Irak'ta ABD'nin el yapımından verdiği zaiyat 300'e yaklaştı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious