Başbuğ'a göre TSK'nın 1. önceliği ne?

Başbuğ'a göre TSK'nın 1. önceliği ne?.10724
  • Giriş : 17.09.2008 / 21:01:00
  • Güncelleme : 17.09.2008 / 21:04:22

Başbuğ, 1. önceliklerini açıkladı. Başbuğ, medyaya terör uyarısı yaptı, Öcalan'a Apo denmesini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedefinin terörle mücadeleyi daha kısa sürede bitirebilmek olduğunu ifade ederek, ''TSK olarak birinci önceliğimiz terörle mücadele'' dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, televizyon ve haber ajanslarının temsilcilerinin katıldığı ''İletişim Toplantıları''nın ikinci gününde çeşitli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Terörle mücadelede gelinen aşamaya değinen Orgeneral Başbuğ, bu konuda bir değerlendirme yapabilmek için terör niteliğindeki olaylar, hayatını kaybeden siviller, şehit olan güvenlik güçlerinin sayısı, etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve terör örgütüne katılımlara ilişkin sayının önemli bir gösterge olduğunu kaydetti.

Orgeneral Başbuğ, en fazla terör olayının 6 bin 446 ile 1994 yılında meydana geldiğini belirterek, 1993 yılındaki olay sayısının 5 bin 717, bu yıl meydana gelen olay sayısının ise bin 170 Olduğunu bildirdi. Orgeneral Başbuğ, bu konuda da ''olayların kaçının güvenlik güçlerinin inisiyatifinde kaçının terör örgütünün inisiyatifinde'' yaşandığının önemli olduğunu ifade ederek, bunun ''iyi ve kötü kolesterole benzetilebileceğini'' söyledi.

Olay sayısına bağlı değerlendirme yapıldığında bölgesel dikkatin Irak'tan Afganistan'a kaydığını anlatan Orgeneral Başbuğ, ''Neden, olay sayısında Irak'ta düşüşün olması ve Afganistan'da yükselişini olması'' dedi. Bu açıdan bakıldığında Irak konusunun Türkiye için önemli olduğunu anlatan Orgeneral Başbuğ, ''Irak konusu bizim için hayati önemli'' diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, terörle mücadelede gelinen aşamayı değerlendirmede ikinci ölçütün ''terör olaylarında hayatını kaybeden sivil vatandaş sayısı'' olduğunu, bin 479 kişi ile 1993 yılında yaşandığını kaydetti. Orgeneral Başbuğ, ''Bugün bu rakam 42. Bu da önemlidir. Sivil vatandaşın hayatını kaybetmesi ne demektir? Siz yeterince güvenliği sağlayamıyorsunuz demektir'' değerlendirmesinde bulundu.

-''BU BENİM GÖREVİM''-

Terörle mücadeleye ilişkin değerlendirmede üçüncü kriterin ''şehit düşen güvenlik güçlerine ilişkin sayı'' olduğunu kaydeden Orgeneral İlker Başbuğ, 1994 yılında 867 olan şehit sayısının 2008'de 134 olduğunu dile getirdi. ''Temenni ediyoruz ki hiç olmasın'' diyen Orgeneral Başbuğ, Türkiye'nin durumunun Batı Avrupa ülkelerine benzemediğini kaydetti.

Orgeneral Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak en az zayiat verilmesi için önlem aldıklarını ve bunun sürdürdürdüklerini ifade ederek, bir şehit verilmesi durumunda en büyük acıyı şehidin ailesi ile silah arkadaşlarının yaşadığını söyledi.

''Kimse şehit üzerinden siyaset yapmasın'' diyen Orgeneral İlker Başbuğ, ''Yine şehit'', ''Ne zaman bitecek?'' türündeki haberlerin kendilerinin rahatsız edici olduğunu, bu tür haberlerin kendilerine yardımcı olmak yerine ''menfi etki yarattığını'' vurguladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, TSK olarak her olayı incelediklerini, hata varsa önlem aldıklarını ifade ederek, ''Bu benim görevim. Bu konuda ne kimseyle tartışırım ne de bilgi veririm. Bunu ben yaparım. Bu benim görevim'' diye konuştu.

-''TSK YALAN SÖYLEMEZ''-

Terörle mücadeleye ilişkin değerlendirmede bir başka kriterin de ''etkisiz hale getirilen terörist sayısı'' olduğunu anlatan Orgeneral Başbuğ, bu sayının 1994 yılında 7 bin 184, bugün ise 613 olduğunu bildirdi.

Etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısının tespit edilmesinin ''çok önemli'' olduğunu anlatan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, bu bu konuda yaşanan zorluklar bulunduğunu, ancak fotoğrafla tespit yapıldığını dile getirdi. Orgeneral Başbuğ, ''TSK yalan söylemez. TSK bir şeyi söylüyorsa o doğrudur'' dedi.

Orgeneral Başbuğ, etkisiz hale getirilen teröristlerin cenazesinin gösterilmesinin terör örgütünün işine yarayacağını de belirterek, ''Örgüt öldürülen terörist için üzülmez. Ölen terörist örgütü adam kazandırılması açısından iyi bir propagandadır'' diye konuştu.

-''GÜNEYDOĞU ANADOLU'DAN ÖRGÜTE KATILIM DÜŞÜK''-

Orgeneral İlker Başbuğ, teslim olan terörist sayısının da gelinen aşamayı gösterecek kriterler arasında yer aldığını ifade ederek, 1994 yılında 3 olan bu sayının 2008'de 113'e yükseldiğini kaydetti.

Bir başka kriteri de ''terör örgütüne katılımlar'' olarak tanımlayan Orgeneral İlker Başbuğ, terör örgütüne katılımın 2002'de bin 47 kişi, 2007 yılında ise 742 kişi olduğunu söyledi. Orgeneral Başbuğ, ''Terör örgütüne katılımların üç boyutu var: Bir Türkiye'den, iki Suriye'den, üç Avrupa'dan. Bugün örgütün üçte biri Suriye'den. Türkiye'den özellikle terörle mücadelenin yoğun olduğu Güneydoğu Anadolu'dan örgüte katılım düşük'' tespitini yaptı.

Irak'ın Dhok-Zaho bölgesindeki yönetimin, 2007 yılında ABD güçlerince bölgesel yönetime devredildiğini hatırlatan Orgeneral Başbuğ, TSK'dan darbe yiyen teröristlerin, oradaki güvenlik birimlerinin görevini yapmaması nedeniyle bölgede rahat faaliyet gösterebildiğini söyledi. Orgeneral Başbuğ, ''Oradakiler görevini yamak zorunda. Bu önemli bir konu. Bunu zorlamamız lazım. Sistemi zorlamamız lazım. Hem görevini yapmıyor hem de konusu dışındaki konulara giriyor'' dedi.

-''BİZ ÇEKİYORUZ ACIYI''

Orgeneral Başbuğ, terörle mücadeleye ilişkin değerlendirmede bulunurken, ''Hedefimiz, amacımız bu terörle mücadeleyi daha kısa sürede bitirebilmek. Bunu en çok isteyen biziz. Çünkü biz çekiyoruz acıyı'' ifadesini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, medya mensuplarından da terörle ilgili olayları kamuoyuna aktarırken daha duyarlı olmalarını isteyerek, terör örgütlerinin medyada yer almak için eylem yaptığını, bunu bir propaganda unsuru olarak kullandığını dile getirdi.

Terör örgütü elebaşının adı dururken kısaltılmış ad kullanılmasına da anlam veremediğini anlatan Orgeneral Başbuğ, ''Bizim TSK olarak birinci önceliğimiz terörle mücadele'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*