Başbuğ'dan Arnavutluk'a NATO desteği

Başbuğ'dan Arnavutluk'a NATO desteği.10435
  • Giriş : 18.06.2009 / 17:31:00

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, Arnavutluk'un NATO'ya üye olmasının sadece bu ülke için değil, tüm bölgenin güvenliği için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi ziyaret için Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gelen Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanı General Maksim Malay tarafından askeri törenle karşılandı.

İlk görüşmesini Savunma Bakanı Gazmend Oketa ile yapan Orgeneral Başbuğ, Arnavutluk'ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek gelişmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Orgeneral Başbuğ, Arnavutluk'un NATO'ya üye olmasıyla ilgili görüşlerini açıklarken de, "Bu, sadece Arnavutluk için değil, tüm bölgenin güvenliği için önemli bir gelişmedir" dedi.

Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Arnavutluk ordusu ile yakın işbirliğini sürdürmeye kararlı olduğunu bildirdi.

Arnavutluk Savunma Bakanı Gazmend Oketa da açıklamasında, iki ülke arasındaki işbirliği ile özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin Arnavutluk ordusuna yaptığı yardımları değerlendirdi.

Oketa, Arnavutluk'un NATO üyeliğine kabul edilmesinde ve ordunun NATO standartlarına ulaşmasında Türkiye'nin büyük destek verdiğini ifade ederken, "Bunları unutmamız mümkün değil" diye konuştu.

Türkiye'nin Arnavutluk'a eğitim ve sağlık alanlarında da yardımlarda bulunduğunu kaydeden Oketa, her yıl Arnavutluk'tan onlarca öğrencinin burslu olarak Türkiye'de okuduğunu hatırlattı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Arnavutluk ziyareti kapsamında bugün Başbakan Sali Berişa ile de görüşecek, yarın da Cumhurbaşkanı Bamir Topi tarafından kabul edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*