Başbuğ'dan Dalan'a arazi yalanlaması

Başbuğ'dan Dalan'a arazi yalanlaması.13388
  • Giriş : 30.04.2009 / 01:30:00
  • Güncelleme : 29.04.2009 / 23:41:17

İSTEK Vakfı başkanı olan Ergenekon firarisi Dalan, arazi için 'askerin kontrolünde' demişti fakat...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İSTEK Vakfı Başkanı Ergenekon firarisi Bederettin Dalan'ı ve vakfın açıklamalarını resmen yalanladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmekte olduğu Ergenekon Törer Örgütü soruşturması kapsamında kazı yapılan Beykoz Poyraztepe'deki arazinin Milli Savunma Bakanlığı'na ait bir arazi olmadığını, arazinin 2. derecede kara askeri yasak bölge statüsünde olduğunu, araziye sadece yabancıların giremeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkesin araziye girebileceğini bildirdi.

Kazılar başladıktan sonra medyada çıkan haberleirn ardında İSTEK Vakfı adına ve vakfın ABD'de olan Başkanı Bedrettin Dalan ayrı ayrı açıklama yapmıştı. Vakıf adına yapılan açıklamada, "'Poyrazköy'de Keçilik deresi mevkiindeki arazinin, 1992'de İstek Servis A.Ş. tarafından satın alındığı, ancak askeri yasak bölge ve sit alanı olması nedeniyle hiçbir şekilde tasarruf edilemediği'' denilmişti.

DALAN, "BEN BİLE GİREMEDİM" DEMİŞTİ:

Ergenekon operasyonlarının 10. dalgasında evi ve Yeditepe Üniversitesi'ndeki odası aranan ve ABD'de olduğu
için gözaltına alınamayan İSTEK Vakfı Başkanı Bedrettin Dalan, arazide çıkan mühimmatla ilgili Vatan gazetesine bir açıklama yapmış ve sorumluluğu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yüklemişti. Kendisinin bile o araziye izinle girdiğini öne sürerek şunları söylemişti:

"19 yıl önce 17 milyon dolara aldık. 80 dönümlük bu arazide okul yapmak istiyorduk. Aldığımızda imar durumu tarım alanıydı. Ancak biz aldıktan hemen sonra yanımızda SAT Komando Okulu yapıldı. Bölge askeri alan ilan edildi ve sivillerin girmesi yasaklandı.

15 yıldır yolu kapattılar. Deniz Kuvvetleri'ne bağlı SAT komandol okuluna ait eğitim alanı olarak kullanıyorlar. Kendi arazileri dar olduğu için bizim araziye yayıldılar. Arazi İSTEK Eğitim AŞ'nin üzerine ama gidin bakalım sizi içeri koyuyorlar mı. O bölgede Keçili Çiftliği'ne sivillerin giremeyeceğini herkes bilir. Oraya bilinçsiz giren sivil ölü çıkar. Neden? Çünkü orası fiilen SAT komandolarının eğitim alanı.... Yol üzerinde kontrol noktası var. Jandarma, "Yasak, geçemezsin hemşerim" der. 10-12 sene önce gitmek istedim. Sokmadılar. Komutandan izin alarak girebildik."

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*