Başbuğ'un önündeki Pişmanlık Yasası

Başbuğ'un önündeki Pişmanlık Yasası.16499
  • Giriş : 01.05.2009 / 00:30:00

Org.İlker Başbuğ'un “Daha etkili hale getirilmeli" dediği Etkin Pişmanlık Yasası neden sonuç getirmedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un son basın toplantısında gündeme getirdiği Etkin Pişmanlık Yasası'na ilişkin olası düzenlemeler konuşuluyor.

Güvenlik birimleri, Türk Ceza Kanunu'ndaki pişmanlık hükümlerinin etkin olarak uygulanması için hem örgütün içinde bulunduğu durum hem de uluslararası konjonktür açısından en uygun zaman olduğu noktasında birleşiyor.

Ancak, adında 'pişmanlık' olan bir yasal düzenlemeyle sonuç almanın psikolojik ortam nedeniyle pek mümkün olmadığı da ortak görüşlerden biri.

Türk Ceza Kanunu'nun 221'inci maddesi, teslim olanların ceza almamasını, örgütün dağılmasını veya üyelerinin yakalanmasını sağlayacak bilgi verme şartına bağlıyor. Bu şartın kaldırılması ya da esnetilmesi tartışılırken bunun bir af sonucu doğurmasından da endişe ediliyor.

Uygulamada tespit edilen en önemli eksiklerden biri, dağdaki teröristlerin mevcut etkin pişmanlık hükümlerinden haberdar edilememesi. Bu eksikliği gidermek için şimdiye kadar güvenlik birimleri ailelerle temasa geçiyordu. Ancak bu durum aile üzerinde tedirginlik yaratıyordu. Şimdi bu iletişimin psikolog, belediye başkanı gibi sivil unsurlarla yapılması planlanıyor.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin devreye sokulması da tartışılan seçenekler arasında. Bölgede, PKK'lı teröristlerin yerel halkla ve yöneticilerle teması olduğuna dikkat çekilerek, yasanın duyurulmasında bunlardan faydanabileceği belirtiliyor. Bölgesel yönetimin hazırlanacak broşürlerin Kuzey Irak'ta da dağıtılmasına yardımcı olabilecekleri ifade ediliyor.

Başbuğ'un basın toplantısında 'yeniden kurulmalı' dediği Topluma Kazandırma Merkezleri 2003'te kuruldu. İlk adres Silopi'ydi. İçinde daimi doktor ve psikolog da vardı ancak beklenen olmadı. Sadece 27 PKK'lı bu merkezlere sığındı ve bu isimlerin çoğu da örgütten dışlanan kişilerdi. 2004 yılında yeterli başvuru olmayınca Silopi'deki merkez kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*