Başçavuş'a polisi dinlememe cezası

Başçavuş'a polisi dinlememe cezası.29236
  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Radara yakalanan kıdemli başçavuş, evrak vermeyince adresine polisi dinlememe cezası gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Aydın'da evrak göstermeyen vatandaşa ceza veren yerel mahkemenin kararının Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından bozulmasının ardından benzeri bir durum da Kahramanmaraş'ta yaşandı.

Yargıtay, 'Görevli memura pasif direnme'nin yeni Türk Ceza Kanunu'nda suç olmaktan çıkarılmasını gerekçe göstermesinin ardından Kahramanmaraş'ta radara yakalanan Mehmet Yalçıneli, polisin üst araması talebini red etmesi üzerine adresine 100 ytl polisi dinlememe cezası gönderildi.

31 Ekim 2006 Salı tarihinde Kayseri'den oğlu Salih Yalçıneli ile birlikte Kahramanmaraş'a gelmekte olan asker emeklisi Mehmet Yalçıneli, radara yakalanınca adresine 307 YTL ceza gönderildi.

Göksun ilçesi çıkışında polis kontrolünde radara yakalandığını söyleyen Mehmet Yalçıneli, "Trafik ekipleri radara yakalandığımızı söyleyince itiraz ederek görüntünün izlenmesini talep ettik. Çünkü geçmediğimizden emindik. Görüntüyü izlediğimizde çok uzakta ve sadece kısa bir süreliğine 107 km hız yaptığımızı gördük. Ortalama hızımız ise 87 km civarında idi. Bunun üzerine gerekeni yapmalarını söyleyerek kontrol noktasından uzaklaştık. Ancak Tekir Beldesi'nde polis memurları silahla yolumuzu keserej polisi dinlemeden ayrıldığımızı ifade ettiler. Kendilerine asker emeklisi olduğumu ve polisin üst araması ve evrak taleplerini red ettim. Bunun üzerine İlçe Jandarma Karakoluna götürüldük ve olay orada tatlıya bağlandı." şeklinde konuştu.

Tekir'den herhangi bir işlem yapılmadan ve evrak alınmadan ayrılan Mehmet Yalçıneli'nin adresine 1 ay sonra ceza ihbarnamesi gönderildi. Gelen ihbarnamede radar cezasının yanı sıra 100 YTL'de "polisi dinlememe" cezası eklenmiş.

Ceza ihbarnamesi eline ulaşan Mehmet Yalçıneli, 30 Kasım 2006 tarihinde erken ödeme indiriminden faydalanarak maliyeye 230 YTL olarak ödeme yaptı.

Yargıtay'ın yerel mahkemenin kararını bozmasını sevindirici bir gelişme olarak gördüğünü söyleyen Yalçıneli, "Buna rağmen polis memurlarının vatandaşı bu şekilde zor durumda bırakmalarına anlam veremiyorum." dedi.

Kendisine ceza ihbarnamesi ulaştıktan sonra görüştüğü trafik yetkililerinin "İtirazınız varsa mahkemeye başvurursunuz" şeklindeki yaklaşımlarına da üzüldüğünü dile getiren Yalçıneli "Ben güvenlik görevlilerinin hata yapmaya devam etmemesini ve bu tür hadiselerin de mahkemelere intikal etmemesini arzuluyorum. Eğer emniyet görevlileri hatalarını kabul edip te özür dilemezlerse yasal yollara başvuracağım." diye konuştu.

20 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Kıdemli Başçavuş olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Mehmet Yalçıneli, şu anda doğalgaz sistemleri üzerine ticaretle uğraşıyor.

Aydın'da yaşanan hadisede 1 Haziran 2006'da yürürlüğe giren yeni TCK'ya göre kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleme suçunun oluşması için cebir veya tehdit kullanmak gerektiği vurgulanan kararda, sanığın polise karşı sadece sözlü olarak direndiği, cebir veya tehdit kullanmadığı belirtilerek yeni yasa uyarınca beraat kararı verilmesi istenmişti.

Kararın sonuç bölümünde ise "Sanığın olay tarihinde sarhoş olduğu, arabanın teybinin sesini yüksek olarak açmasından dolayı çevreyi rahatsız ettiği, bu durumun şikâyet edilmesi nedeniyle olay yerine gelen polis memurlarına, 'Sürücü belgemi vermiyorum, ruhsatımı da vermiyorum, ben sizi tanımıyorum.' demekten ibaret. Eyleminin eski TCK'nın 260. maddesinde öngörülen pasif direnme suçunu oluşturduğu belirtilmiştir. 1 Haziran 2006'da yürürlüğe giren 5237 sayılı yeni TCK'nın 265. maddesinde cebir ve tehditle görevi yaptırmamak için direnme suçu düzenlenmiş olup, kişilerin görevliye karşı gerçekleştirdikleri cebir ve tehdit içermeyen pasif nitelikteki eylemlerin suç olarak benimsenmediği anlaşılmıştır." gerekçesi belirtilmişti.

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'na göre, emniyet görevlilerinin, kamu güvenliğini sağlamak amacıyla vatandaşlardan kimlik sorma yetkisi bulunuyor. Kanuna göre kimliğini ispat edemeyenler, arandıklarının tespiti için 24 saate kadar gözaltına alınabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious