Başçı: Enflasyon hedeften 4 puan sapar

  • Giriş : 14.12.2007 / 15:12:00

MB Başkan Yardımcısı Başçı, enflasyonun bu yıl yaklaşık 4 puan sapacağını, 2008’deki enflasyon hedefinde ise sorun olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, yıl sonunda enflasyonda yaklaşık 4 puanlık bir sapma beklendiğini söyledi. CNBC-e’ye konuşan Başçı, 2008 enflasyonuyla ilgili olarak yüzde 4’lük hedefin yakalanmasında şu an için bir sorun görünmediğini kaydetti.

Enflasyonun öngörüler doğrultusunda düştüğünü belirten Başçı, “Enflasyon beklentileri kontrol altına alınmaya başlandı. Yağışların mevsim normallerine dönmesi bile enflasyona yardım edecek. Önümüzdeki dönemde iç talep, enflasyonu artırmayacak kadar canlanacak” dedi.

‘DÜŞÜK BÜYÜME FAİZ KARARINI ETKİLEMEDİ’
Başçı, üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 2’lik büyüme oranının dün alınan faiz kararlarında bir etkisi olmadığını ifade etti. Başçı, enflasyonu düşürmenin sürdürülebilir büyümeye yapılabilecek en önemli katkı olduğuna dikkat çekti.

’2008 İÇİN BİR RİSK GÖRÜNMÜYOR’
“Gelecek yıl için ekonomiyi ısındıracak bir risk görünmüyor” diyen MB Başkan Yardımcısı, büyümenin 2008’de bu yıldan daha yüksek olmasını beklediklerini vurguladı.

Sürdürülebilir büyüme hızı ve cari açık konusunda koordineli çalışmak gerektiğini ifade eden Başçı, cari açığın milli gelire oranının bu yıl yüzde 8’in altına ineceğini kaydetti.

‘REFORM TERS SONUÇ VEREBİLİR’
Sosyal güvenlik reformunun detayların çalışılmaması durumunda ters sonuç verebileceğine dikkat çeken Erdem Başçı, önlem paketiyle ilgili özel bir çalışma yapıldığı konusunda bilgisi olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious