Başer ABD'ye şikayetleri iletti

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilci emekli Orgeneral Edip Başer, Washington'da ABD'li muhatabı emekli Orgeneral Joseph Ralston'la bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başer, ''İşin yavaş giden bazı yönleri var. Bununla ilgili şikayetlerimizi bildirdik

Ralston ile Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen toplantının ardından Başer, ''Üzerinde çalışmakta olduğumuz belli konular var. O konularda detayları biraz daha ileriye götürdük. Bazı gelişmeler var, onları konuştuk. Bundan sonrası için beklentilerimizi konuştuk" diyerek toplantıya ilişkin bilgi verdi.

Başer, işin bazı yavaş giden yönleri olduğunu belirterek bu yönlere ilişkin şikayetlerini ilettiklerini ifade etti.

"Amerikalı muhatabım Ralston, kendi açılarından neyi, nasıl yapmayı düşünüyorlar, onlarla ilgili bilgi verdi. Biz, ne yapıyoruz, ne ediyoruz, nasıl birleştireceğiz bunları konuştuk" diyen Başer, çalışmaların netice itibariyle iyi istikamette gittiğini kaydetti.

"Halkımızın karşısına bazı şeyleri koyabileceğiz"

Edip Başer ayrıca, "Buradan Türk halkına, Türk kamuoyuna vermek istediğim mesaj, evet, hala elle tutulur bir şey önlerine koyabilmiş değiliz, bunun farkındayız. Ama terörle ilgili çalışmaların böyle bir günde, birkaç günde hatta birkaç ayda sonuçlanamayabileceğini ve bunun normal karşılanması gerektiğini vurgulamam lazım" dedi.

Başer, terör örgütü PKK'ya karşı belli bir takvimin olup olmadığına ilişkin olarak ise ''Takvim belirlemenin imkanı yok bu işlerde. Bu işlerin, hangi işler olduğunu söylemek durumunda da değilim maalesef. Her şeyi açıklama şansım yok... Ama şunu söyleyebilirim. Kendi aramızda tespit ettiğimiz, arzu ettiğimiz tarihler var. Bu tarihleri garanti etmek mümkün değil. Bundan önce de olabilir, çok sonra da olabilir" diye konuştu.

Edip Başer ayrıca, "Tabii bu çalışmaların karşısında olan çevreler, düşünceler var. Saygı duyuyoruz. Ama kamuoyu şunu bilmeli ki, samimiyetle büyük bir çaba gösterilmekte, yapılabilecek şeyleri yapmak için'' ifadesini kullandı.

"Silahlı harekata Türk hükümeti karar verir"

Başer, ''Öte yandan, bizim bu çalışmalarımız, tümüyle PKK'nın ortadan kaldırılmasını sağlayacak bir çalışma olmayabilir. Asıl hedef tabii orası. Ama neticede PKK'nın silahlı unsurlarının tam olarak etkisiz hale getirilmesinde, herhangi bir zamanda ki ne zaman olacağını bilemiyoruz, silahlı bir harekatı da askeri bir harekatı da gerekli kılabilir" dedi.

Bunun ne zaman olması gerektiğine Türk hükümetinin karar vereceğini belirten Başer, "Bağımsız bir devlet olarak, ne zaman bir askeri harekat yapması gerekiyor, ne zaman askeri müdahale gerekli, bunun kararını verecek olan Türkiye Cumhuriyeti ve onun ilgili makamlarıdır" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Başer, "O ihtiyaç gerektiğinde, o noktaya gelindiğinde o kararı da devletimiz ve onun ilgili makamları, karar organları mutlaka alacaklardır. Bizim bu çalışmamızın o kararı etkileyen bir yönü yok. O kararın önünde bir engel niteliği yok. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bizim çalışmalarımız tamamen, askeri harekatın dışında kalan alanlarda'' dedi.

Başer, Washington'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns ile de bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious