Başer: Amerika fantezi peşinde

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Türkiye’nin Terörle Mücade Koordinatörü emekli Orgeneral Edip Başer, dün Adana’da bir panele katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dizlerinin üzerine düşen Başer, elleriyle destek alıp doğrularak kürsüdeki yerini aldı. Başer’in konuşmasını ABD Adana Konsolosu Eric Green de, tercüman aracılığıyla takip ederek, notlar aldı.

ABD’ye mesaj

Başer, ABD’nin, Irak’a yönelik son askeri müdahalesinin amaçları arasında sayılan ‘bölge ülkelerine demokrasi getirme’ söyleminin de ‘garnitür’ veya ‘fantezi’ olmaktan öte anlam taşımayacağını söyledi. Ve şöyle devam etti: “Terör örgütünün bu durumu Kuzey Irak’ı, Türkiye ile Irak ilişkilerinin geleceğinin önemli bir belirleyicisi olmanın yanında, Türk-ABD ilişkilerinin de bir tür test alanı haline getirmiştir. Bir yandan PKK ile mücadele için bir özel temsilcilik mekanizması oluşturulmasını önererek ve bu örgüt ile mücadeleyi de global anlamdaki terörle mücadele anlayışı içinde sürdüreceklerini ifade eden ABD yetkililerinin, diğer tarafta ortaya koydukları farklı bazı söylem ve uygulamaları, Türk kamuoyunda güven bunalımına neden olmaktadır.”

‘Dayılık yapıyorlar’

Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Barzani ve Talabani aşiretlerini devlet düzeyinde muhatap almasının söz konusu olamayacağını da vurgulayan Başer, “Geçtiğimiz günlerde, ’oradakilerle görüşülebilir’ demiştim. Bu kararı yalnız başıma almam, devletin ilgili kurullarıyla bu kararı veririz” dedi.

Barzani ve Talabani ile teknik düzeydeki görüşmelerin 30 yıldır yapıldığını vurgulayan Başer, şöyle devam etti: “2. Ordu komutanıyken Barzani’nin görüşebildiği en üst rütbeli subay, Silopi’de görevli özel kuvvetlerde görevli tuğgeneralimdi. Başka kimseyle görüşme şansı yoktu. Ama öbür taraftan siyaseten Ankara’ya gidiyordu. Kırmızı pasaport cebine konmuştu. Birbirlerine kurdukları tuzaklardan, gayretlerimizle kurtuldular. Bugün karşımıza belli yerlere dayanarak amiyane tabirle ’dayılık’ yapan insanları görüyoruz. Bu tavırlarla bu sorunlar çözülmez.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious