Başer: Kürt gruplar PKK'yı destekliyor

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Başer: Bazı Kürt grupların PKK’ya desteğine ait kesin bilgiler var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer, Irak’taki Kürt grupların bir kısmının ve kimi Kürt liderlerinin terör örgütü PKK’ya destek verdiğini, bunun tersini savunmaya olanak bırakmayacak çok kesin bilgiler bulunduğunu söyledi.

Washington’da bulunan Edip Başer, temaslarına ilişkin AA’nın sorusunu yanıtlarken, ’’Irak’taki Kürt grupları maalesef, büyük bir kısmı değil ama bir kısmı PKK’yı destekliyor. Oradaki Kürt liderlerden de bazıları maalesef PKK’yı destekliyor. Bu tarafa dönüp desteklemiyorum diyorsa da, öteki tarafa dönüp PKK’yı destekliyor. Bunlara ait çok kesin bilgiler var. Aksini iddia etmek mümkün değil’’ dedi.

ABD’nin, PKK terörünü bitirme çabalarında samimi olup olmadığı, Kuzey Irak’taki PKK elebaşlarının gazetecilere röportaj verme rahatlığı içindeyken neden halen yakalanmadığı yönündeki bir soru üzerine de Başer, terörün yalnızca silahlı boyutu olmadığını, finansal ve siyasal boyutlarıyla mücadele için başka ülkelerle işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

Başer, ’’Terörün finansal, siyasi ve benzeri boyutlarıyla dışarda mücadele etmek zorundasınız. Çünkü ağırlıklı olarak bunların kolları dışarıda. Ağırlıklı olarak Batı Avrupa’da. NATO müttefiki olan birçok ülkede. Bunu açık olarak biliyoruz. Onlarla ilişki kurmadan, işbirliği yapmadan nasıl bu finans kaynaklarını ortadan kaldıracaksınız? Bu kaynaklar açıkta değil ki, gidip çekip tabancayı, o kaynakları ortadan kaldırasınız. Çok çeşitlenmiş finans akışı var. Uyuşturucu, insan kaçakçılığı gibi ve buradan gelen kara parayı aklama kanalları var. O kanalları bulmak, nüfuz etmek, ilgili ülkelerin yasalarına uygun bir biçimde ele alıp o yasalara göre mahkum ettirmek, bu faaliyetlere son verdirmek ortak çabayı gerektiriyor’’ dedi.

Başer, sözlerini şöyle sürdürdü:

’’Birçok kişi diyor ki ’bunu ABD ile koordine etmeye ne lüzum var. Niye bunu kendimiz yapmıyoruz?’ Bu gerçekçi bir yaklaşım değil. Terörün artık mücadele edilmesi gereken ayaklarından bir kısmı yurtdışında, başka ülkelerde. Siz birileriyle mutlaka işbirliği yaparak o bacakları koparmak zorundasınız. O bacakları koparmadan sadece silahlı militanlarından üçünü, beşini öldürmenizle bu iş sonuçlanmaz. Silahlı militanın sürekli olarak yenilenme şansı var. Finans kaynağını kurutmadığınız sürece, malzeme, mühimmat ve patlayıcı akış yolunu kesmeyince, sadece dağdaki militanlarını etkisiz hale getirmekle bu işi çözmeniz mümkün değil. Terörün gerçeği bu. İstediğiniz kadar hamaset yapın, ’vururuz, kırarız. Buradan girip oradan çıkarız, terörü mahvedip bitiririz’ deyin. Bunlar güzel sözler, hepimizin hoşuna gider. Hepimiz zevk alırız bu sözleri dinlemekten. Ama gerçekçi yaklaşımlar değil. İki ayağınızı birden yere bastığınız zaman mesele pek bu kadar basit değil. Birileriyle mutlaka işbirliği yapmak zorundasınız.’’

-’’2 EMEKLİ ORGENERAL’’-

Kuzey Irak’taki PKK militanlarının neden halen yakalanmadığı konusunda ise Başer, ’’Liderlerin neden yakalanmadığı hassas bir konu. Tabii niye yakalanmıyorlar, bu bizim gündemimizde olan konudur. Biz de inceliyoruz niye yakalanmadığını. Cevabı bulduğumuz zaman söyleriz’’ diye konuştu.

Başer, ’’Şimdi bir söylem daha var. ’PKK ile mücadelemiz 2 tane emekli orgenerale havale edildi’ deniliyor. Bunlar gülünüp geçilecek sözler aslında. Ama insanlar üzerinde yanlış etkiler bırakabiliyor. O bakımdan oldukça üzücü. Terör o kadar basit birşey olsaydı, şimdiye kadar 30 senedir bu işin üstesinden gelmek için yüzlerce emekli general vardı. Bunlardan 3-5 tanesiyle bu işin üstesinden gelinirdi, bu kadar cenaze kaldırmadan. Maalesef terör bu kadar basit bir mesele değil. 2 tane orgenerale havale edilecek, onlar da oturup kafa kafaya verecekler, konuşacaklar, ’bu işi bitirelim’ diyecekler, bitirecekler. Bu gülünç, çocukça bir söylem. Terörle mücadeleyi amerikaya, iki emekli orgenerale havale etmek. Bunların dayanağı yok’’ dedi.

ABD’nin samimi olduğuna inandığını belirten Başer, ’’Bu bir oyalama değil, öncelik meselesi. Bizim gibi bakma veya bakmama meselesi. Biz 90 derece açıyla bakıyoruz, onlar 75. Açı farkı büyük değil, ama var’’ diye konuştu.

-’’PKK, İTAATSİZ TERÖRİSTİNİ KURŞUNA DİZİYOR’’-

Başer, PKK’nın bugüne dek 30 binden fazla Türk vatandaşını öldürdüğünü, şehitlerin tamamının ismi ve defnedildikleri yerlerin kayıtlı olduğunu söyledi.

Başer, terör örgütünden kaçmaya çalışan herhangi bir teröristin cezasının da kurşuna dizilip öldürülmek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

’’Kendi içinde PKK ne kadar militanı öldürüp gömdü, bunu bilemiyoruz. Bazen bu şekilde kendi militanlarını öldürüyorlar. Toplu bir itaatsizlik oluyor, 10-15 kişiyi katlediyorlar. Cesetlerini bir yerlere bırakıyorlar. Ondan sonra da bizim içimizdeki, Diyarbakır, Siirt, Bitlis, Şemdinli’deki uçları vasıtasıyla devletin adalet sistemine ihbarda bulunuyorlar. Diyorlar ki, ’güvenlik güçlerinin öldürdüğü 15 tane Kürt cesedi var, gidin bakın.’ Gidiliyor, 15 ceset tespit ediliyor. Dağdaki militanların, hangi aileden hangi çocuk dağa çıkmış, bizim kayıtlarımızda hepsi yok. Bir kısmı tespitli. Güvenlik güçlerindeki kayıtlarda yoksa diyorlar ki bunlar sivil vatandaş, buradaki köylerden, mezralardan. ’Güvenlik güçleri bunları bir şekilde öldürmüş’ diyorlar.’’

Kendi görev alanının, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak alacağı kararlara engel oluşturmadığını vurgulayan Başer, kendi çalışmalarının, terörün bitirilmesinde kolaylaştırıcı olduğunu, kimi başarılar elde edilirse, sonuç almanın kolaylaşacağını kaydetti.

-MAHMUR KAMPININ KAPATILMASI-

Başer, Mahmur kampının kapatılması konusunda Türkiye, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Irak arasında sürdürülen müzakerelerde anlaşmanın yakın olduğunu, yalnızca 1-2 hususun görüşüldüğünü söyledi.

Kampın kapatılmasının uzun bir süreç olduğunu belirten Başer, burasının mülteci kampından çok PKK kampına dönüştüğünü, PKK’ya yeni militan için kaynak durumuna geldiğini bildirdi.

Kampta 12 bin kişinin bulunduğunu anlatan Başer, görüşülen konular arasında Türkiye’ye gelmek isteyenlerin belirlenmesi, kalmak isteyenlerin ne biçimde rehabilite edileceği, Türkiye’ye gelmek isteyenlerin nerede iskan edileceği, Irak içinde kalacakların yerleştirileceği yerleri saydı.

Başer, Washington temasları çerçevesinde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns ile biraraya geldi. Başer’in yarın da ABD Genelkurmay Başkanı Peter Pace ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile biraraya gelmesi öngörülüyor. Başer, yarın Washington’dan ayrılacak.

-RALSTON’DAN ABD YÖNETİMİNE PKK BRİFİNGİ-

Öte yandan Başer’in muhatabı Ralston’ın, PKK konusundaki gelişmeleri aktarmak üzere, ABD Genelkurmay Başkanı Peter Pace, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’nin yer aldığı üst düzey bir toplantı gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bu görüşmeyi doğrulayan Başer, ’’Bu brifing, PKK konusunda bazı somut gelişmeleri bekleyebileceğimiz anlamına mı geliyor?’’ yönündeki soruyu yanıtlarken de, ’’Bazı gelişmeler oluyor’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious