Başesgioğlu CeBIT'te

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Başesgioğlu, e-devlet uygulaması ile gerek vatandaşların gerek devlet kurumlarının iş yükünün azaldığını, sadece SSK'da 170 milyon dolarlık tasarruf sağlandığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Başesgioğlu, CeBIT Bilişim Eurasia'da SSK standını ziyaret etti. SSK standında e-hizmet uygulamaları ile ilgili bilgi alan Başesgioğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, Uzlaştırma Kurulu'nun, 'memurlara ortalama 140 YTL iyileştirme tavsiyesinde' bulunmasına ilişkin sorusuna Başesgioğlu, memur zammı konusunda hükümet ile memur konfederasyonları arasında bir uzlaşma olmaması nedeniyle Uzlaştırma Kurulu'na konunun intikal ettiğini, kurulun raporu tamamlaması ile sonucun Bakanlar Kurulu'nda konuşulacağını dile getirdi.


E-DEVLET İLE 170 MİLYON DOLARLIK TASARRUF


Ayrıca, e-devlet uygulaması ile gerek vatandaşların gerek devlet kurumlarının iş yükünün azaldığına dikkat çeken Murat Başesgioğlu, sadece kendi kurumları ile ilgili olarak 170 milyon dolarlık bir tasarruf sağlandığını ifade etti.

SSK müdürlüklerinde kuyrukların yüzde 50 daha azaldığının altını çizen Başesgioğlu, elektronik ortamda bilgilerin daha sağlıklı girildiğini dile getirdi. Elektronik başvurular sonucu kağıt israfının önüne de geçildiğini vurgulayan Başesgioğlu, yapılan kağıt tasarrufu ile 13 bin çam ağacının kurtulduğunun altını çizdi. Halihazırda sosyal güvenlik ile ilgili bütün işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilemediğini açıklayan Başesgioğlu, "nihai hedef internet üzerinden tüm hizmetlerin alınabilmesi" diye konuştu.

Bir gazetecinin, bilişim suçları kapsamındaki kimlik hırsızlığı ile ilgili e-devletin güvenli olup olmadığını sorması üzerine Bakan Başesgioğlu, kurumların hassas bilgileri internete koymadıklarını, vatandaşların kimlik bilgilerinin de teknolojinin tüm imkanları ile korunduğunu sözlerine ekledi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious