Başesgioğlu: Nüfusumuz yaşlanıyor

Başesgioğlu: Nüfusumuz yaşlanıyor .8593
  • Giriş : 14.03.2009 / 11:46:00
  • Güncelleme : 15.03.2009 / 11:44:32

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'nin nüfusunun bu yüzyılın ortalarında yaşlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başesgioğlu, işadamı Tolga Ballık'ın babası adına yaptırdığı Yücel Ballık İlköğretim Okulu'nun açılışında yaptığı konuşmlada, Türkiye nüfusunun yaklaşık 3'te 2'sinin çalışma çağında olduğunu kaydetti. Genç bir nüfusun ülke için bir zenginlik, bir fırsat olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, ''Türkiye çok genç bir nüfusa sahip. Avrupa coğrafyasına yakın bir coğrafyada nüfusu böyle genç olan bir başka ülke yok. Ancak bizimde genç nüfusumuz, sonsuza kadar devam edecek değil." dedi.

Yüzyılın ortalarına doğru Türkiye'de yaşlanma olgusuyla tanışmış bir ülke olacağının altını çizen Başesgioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda 65 yaş ve üstü insanımızını oranı, toplam nüfusumuzun yüzde 6'sıdır. Bu hızlı bir şekilde artıyor. 2013 ve 2014'ler de bu sayı daha da artacak. Yüzyılın ortalarına doğru Türkiye, yaşlı bir nüfus olmanın gerçekleriyle yüzleşecek. Yani önümüzde 30 veya 40 yıllık bir süre var. Bu süre içinde bu çocuklarımızı hayata en iyi şekilde hazırlamanın yöntemini bulmamız lazım. Bunların başında da okullar geliyor. Eğitimin modernleşmesi ve kalitesi adına bakanlığımız çok önemli yatırımlar yapıyor. Bizim tek derdimiz gençlerimizin iyi yetişmesi. Hayata onları en şekilde hazırlayacak, fiziksel ortamları ve kaliteyi yakalayacağız.''

SAKARYA İYİ DURUMDA

Sakarya'nın 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde büyük acılar yaşadığını ifade eden Başesgioğlu, dayanışmayla ilin birçok eksiğinin giderildiğini kaydetti.

Sakarya'nın son yıllarda özellikle eğitim konusunda büyük bir gelişme gösterdiğini ifade eden Başesgioğlu, ''Sakarya'da okul öncesi okullaşma oranı yüzde 58'dir. Bu oran Türkiye ortalamasından yüksektir. İlköğretimde okullaşma oranı yüzde 99, orta öğretimde okullaşma oranı ise yüzde 74'dür. 835 binlik toplam il nüfusumuzun yaklaşık 206 bini ilk ve orta öğretim öğrencisidir. 45 binlik öğrenci potansiyeline sahip Sakarya Üniversitesi'ni de buna ilave edersek, gerçekten Sakarya'da genç, pırıl pırıl, dinamik bir nüfusla karşı karşıyayız. Bu genç nüfusun ihtiyaçlarına cevap vermek elbette en önemli görevimizdir. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu anlaşıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*