Başesgioğlu'dan iddialı sözler

Başesgioğlu'dan iddialı sözler.13020
  • Giriş : 22.07.2008 / 22:09:00

Sorumlu Devlet Bakanı Başesgioğlu, Pekin Olimpiyatlar'ında iddialı olduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2008 Pekin Olimpiyatları'na ilişkin Sheraton Otel'de bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, federasyon başkanları ve olimpiyatlara katılacak sporcular katıldı.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu burada yaptığı konuşmada, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda madalya sıralamasında 2004 olimpiyatlarını geçmek istediklerini belirterek, "Sporcularımız olimpiyatlara iyi bir şekilde hazırlandılar. 2004 olimpiyatlarında Türkiye 10 madalya kazanmış bir ülkedir. Şu anda dünya madalya sıralamasında 23. sıradayız. Hedefimiz 2004 olimpiyatlarındaki madalya sayısını geçmek" dedi.

Olimpiyatların spor, ekonomik ve kültürel anlamda dünyanın en büyük organizasyonları olduğunu kaydederek, Türkiye'nin Pekin Olimpiyatlarına 12 branşta katılacağını belirten Başesgioğlu, masa tenisi ve bisiklet dalında da ilk defa olimpiyatlara katılma başarısını elde ettiklerini kaydetti.

Olimpiyatlara katılacak olan 68 sporcunun 15 milyon gencin arasından seçilmiş elit sporcular olduğunun altını çizen Başesgioğlu, "Onları yetiştiren kulüplere ailelerine federasyonlara teşekkür ediyorum. İnşallah bu sporcularımız Pekin Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil etme noktasında nefeslerinin sonuna kadar gayret edeceklerdir. O formayı alın terleri ile ıslatacaklar. Ülkemize başarılar madalyalar getirecekler. Hem saha içerisinde hem de saha dışarısında bir Türk sporcusunun nasıl hareket edeceğini onlar en iyi şekilde göstereceklerdir" diye konuştu.

Türkiye'nin son yıllarda uluslararası organizasyonlarda büyük başarılar elde ettiğini ifade eden Başesgioğlu, "Eskiden bir balkan ikinciliğine, üçüncülüğüne sevinen ülkemiz şimdi bir Avrupa şampiyonluğunu artık görmezden gelebilme noktasına gelmiştir" dedi.

Türkiye'nin bir spor ülkesi olma yolunda çok hızlı adımlarla yürüdüğünü belirten Başesgioğlu, spor adamlarına düşeni de bu potansiyeli büyük bir titizlikle işlemek ve elit sporcu yetiştirme konusunda dünyanın kullandığı metotları sonuna kadar kullanmak olduğunu söyledi. Başarıların tesadüfü olmaması gerektiğini savunan Başesgioğlu, dünyadaki herkesin küçük yaşlardan itibaren çocuklarını spora yönlendirdiğini kaydetti. 2012 Olimpiyatlarına bin yetenekli sporcu yetiştirmek için TBMM'de bir düzenlenme yapıldığını anlatan Başesgioğlu, "Bin yetenekli genç tespit edilecek. Bunlar iaşe bedelleri harcırahları tamamen devletimiz tarafından karşılanacak. Bu çocukları 2012 olimpiyatlarına yetiştirmek için her türlü destek kendilerine verilecektir" açıklamasında bulundu.

Devlet sporculuğu ve sporcu şeref aylığı verilmesine ilişkin de bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Bakan Başesgioğlu, olimpiyatlarda derece alan sporculara devlet sporcusu ünvanı verileceğini ve aylık bağlanacağını kaydetti.

Başesgioğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Sporcularımız olimpiyatlara iyi bir şekilde hazırlandılar. 2004 olimpiyatlarında Türkiye 10 madalya kazanmış bir ülkedir. Şu anda dünya madalya sıralamasında 23. sıradayız. Hedefimiz 2004 olimpiyatlarındaki madalya sayısını geçmek. Hem dünya madalya sıralamasının üzerine çıkmak hem de almış olduğumuz madalya sayısının artması bizim bu olimpiyatlardaki hedefimiz. Yeni sporcularımıza olimpiyat kültürünü aşılayarak olimpiyat kültürünü Türkiye'nin gündeminde tutmaktır. Biz önümüzdeki yıllarda uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. Voleybolda, basketbolda birçok branşta şampiyonalara ev sahipliği yapacağız. Bizim nihai hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken 2020 olimpiyatlarının İstanbul'da yapılmasıdır. Bizim gerçekleştirmek istediğimiz en önemli hedefimizi budur. Bunun için federasyonların kurumsal yapısını daha çok güçlendiriyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*