Başhekimin Maliye’ye isyanı

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Konya Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Adam: "Maliye Bakanlığı insan hayatıyla oynuyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bahattin Adam, sağlık giderlerinde tasarruf amacıyla yapılan uygulamada hangi tahlil ve tetkik yapılırsa yapılsın, branşına göre 20 ile 29 YTL arasında değişen ücretlere tepki gösterdi. ’Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’ ile başta özel hastaneler olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarının zora sokulduğunu dile getiren Prof. Dr. Bahattin Adam, özel sağlık sektörünün ayakta kalmasının imkansız hale getirildiğini belirtti.

Prof. Dr.Adam, "’Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’ ile başta özel hastaneler olmak üzere tüm sağlık kuruluşları zora sokulmuştur. Buna göre, Maliye Bakanlığı ayaktan tedavilerde artık vaka başına ödeme yapacaktır. İnsan sağlığı açısından çok riskli olan ve sağlık giderlerinde tasarruf amacıyla yapılan bu uygulamada taktir edilen ücretler, hangi tahlil ve tetkik yapılırsa yapılsın, branşına göre 20 ile 29 YTL arasında değişmektedir. Muayene dahil bu fiyatlardan işletmelerin, hele özel sağlık sektörünün ayakta kalması imkansız hale getirmiştir." dedi.

Prof. Dr. Adam, "Bakmışlar ki ayaktan teşhis ve tedavide sorumsuz davrananlar var. Performansını artırmak için gereksiz tahlil ve tetkik isteyen kurumlar var. İlk tepkileri 2006 yılı bütçe uygulama talimatında sağlık hizmetleri için devletin ödediği fiyatları düşürmek oldu. Hızını almadılar, ’Siz misiniz gereksiz tahlil tetkik isteyen? Vaka başına ödeme yapayım da yine isteyin bakalım?’ diye düşünerek vaka başına ödeme tebliğini çıkardırlar. Düz mantıkla düşününce aslında basit yöntem. Hesaplaması kolay. Ama uygulanabilir mi? Düşünen yok. Branş ve şüphelenilen hastalık ne olursa olsun vaka başına ’özel sağlık kuruluşlarına en fazla 30 YTL ve üniversite hastanelerine 45 YTL ödeyebilirim’ diyor. Vaka başına ödeme miktarını 200 YTL yapsalardı sesimiz çıkmayacak mıydı? Ülkesini seven insanların ona da itiraz etmesi gerekirdi." diye konuştu.

Henüz teşhis konulmamış ve bazı şikayetlerle hastaneye gelen hastadan, en baştan itibaren ne tür tahlil ve tetkik isteneceğinin, ne gibi tıbbi işlem yapılacağının bilinemeyeceğini ifade eden Başhekim Adam, "Maliye Bakanlığı’nın taktir ettiği ücret kadar tahlil, tetkik yapıp yarıda bıraksanız, hasta zarar görecek. Ne gerekiyorsa yapılsın derseniz sağlık kuruluşu zarar edecek veya zarar etmemek için vatandaştan ek ücret talep edecek. Veya şark insanı akıllıdır bir yolunu bulur derseniz, buldu bile. ’Tedavi yardımına ilişkin uygulama tebliği’ ayaktan teşhis ve tedavi için geçerli değil miydi? O zaman hastane, gelen her hastaya yatış gösterir, ondan sonra neler yapılması gerekiyorsa yapar." şeklinde konuştu.

Yetkililere seslenen Başhekim Prof. Dr.Adam, çağrıda bulunarak, "Bu kararı alan saygıdeğer yetkililer; geliniz en az sizin kadar bu devleti düşünenleri mağdur etmeyeniz veya etik olmayan işler yapmaya zorlamayınız. Bu tebliği iptal edin çünkü insan hayatı ile oynuyorsunuz. Varsa suiistimal edenler onları önleyiniz. Dürüst çalışan sağlık kuruluşlarının önünü açın ki vatandaş da onuruna yakışır hizmeti almış olsun."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious