"Başı açık erkekler" demokrasi istemiyor!

  • Giriş : 06.01.2008 / 11:19:00
  • Güncelleme : 06.01.2008 / 11:34:07

Başörtülü bayanlara yönelik yapılan anketleri ti'ye alan Genç Siviller, 'Başı Açık Erkekler Araştırması'nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SONDA Karıştırma ve Danışmanlık Şirketi'nin hazırladığı anket sonuçlarına göre, 'başı açık erkekler'in yüzde 70'i demokrasi istemeyi vatana ihanet olarak görüyor.

Genç Siviller, başörtülülere ilişkin yapılan anketleri ti'ye alan ilginç ve esprili bir eylemle daha gündeme geldi. Başörtülüler üzerine sıkça yapılan anketleri eleştiren grup, beyaz Türkleri kasteden 'Başı Açık Erkekler Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Anketin yaptırıldığı araştırma şirketine 'SONDA Karıştırma ve Danışmanlık' ismi konuldu. Genç Siviller'in "Başı Açık Erkekler Araştırması"na ilişkin açıklamalarına göre, araştırma genellikle batı bölgelerinden seçilen 7-8 ilde gerçekleştirildi. Nişantaşı Özerk Cumhuriyeti ve İkitelli Plazaları, örnek bölge olarak ayrıca araştırıldı. Bu araştırma, Türkiye'deki başı açık erkeklerin, günlük yaşamda din, örtünme, siyasi yaklaşım ve laiklik algı ve alışkanlıklarındaki eğilimleri yansıtmakta. Araştırmanın gerekçesi olarak da başı açık erkeklerin oranının 2003'te yüzde 35 iken, 2007'deki 27 Nisan muhtırasından sonra yüzde 41'e yükselmesiyle toplumda oluşan korku ve "başı açık erkek tehlikesi" olduğu belirtildi.

Sözde anketin sonuçlarına göre, başı açık erkeklerin oranı yüzde 59. Söz konusu grubun en sempatik ve popüler bulduğu kişi Ahmet Necdet Sezer. Yüzde 63,7'sinin en sevdiği müzik '10. Yıl Marşı', yüzde 69'una göre türbanlıların artması bu ülke için en büyük sorun ve yüzde 82'sinin en büyük korkusu 'Malezya sınırları içinde yer alan Dudulu ve Bağcılar halkının Nişantaşı'nı işgali. Başı açık erkeklerin yüzde 84.3'ü beyaz Türk, yüzde 15,64'ü 'ötekiler'. Başı açık erkeklerin demokrasiye bakışı da farklı. Çoğunluğunu beyaz Türklerin oluşturduğu bu grubun yüzde 70'i 'vatanını seven demokrat olamaz' diyor. Onlara göre, demokrasi istemek 'vatan hainliği'.

Genç Siviller'in araştırma sonuçlarını açıkladığı toplantıya gazeteci Mustafa Akyol, Murat Aksoy ve Ceren Kenar konuşmacı olarak katıldı. Başörtüsü sorununun tartışıldığı toplantıda konuşan Mustafa Akyol, toplumun seçkinci kısmı tarafından başörtülülerin Cumhuriyet'in asıl vatandaşı olarak görülmediğini söyledi. Akyol, seçkin kesimin dinden ve başörtüsünden büyük korku duyduğunu aktardı. Siyaset bilimci Ceren Kenar da toplumda oluşturulan başı açık-başı kapalı kadın ayrımının cinsiyetçi olduğunu söyledi. Murat Aksoy ise Genç Siviller'den Genç Kürt Siviller gibi Genç Başörtülü Siviller'in de çıkmasını ve bunların kadın üzerinden yapılan siyasete tepki göstermesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious