Başı ağırmayan insan yok gibi

Başı ağırmayan insan yok gibi.6949
  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Dünyada erkeklerin yaklaşık yüzde 90'ının, kadınların ise yakaşık yüzde 95'inin yılda en az bir kez başı ağrıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada ve Türkiye'de en çok rastlanan Ağrı çeşidi olan "baş ağrısı" nedenleri, teşhisi ve tedavi yöntemleri Antalya'da düzenlenen Akdeniz Başağrısı Kongresi'nde iki gün boyunca masaya yatırıldı. Türkiye Baş Ağrısı Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay ile kongreye konuşmacı olarak katılan Avrupa'nın en önemli nörologlarından Cologne City Üniversitesi Nöroloji Bölüm Başkanı ve Uluslararası Baş Ağrısı Derneği Üyesi Prof. Dr. Volker Limmroth, Kayseri'de baş ağrısı ile ilgili bir basın sohbet toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Cankat Tulunay, yapılan araştırmalara göre Türkiye'de en çok rastlanan Ağrı çeşidinin yüzde 29 ile baş ağrısı olduğunu söyledi. En çok yaşanan Ağrı olmasına rağmen Ağrı yaşayanların yüzde 11'i baş ağrısının nedenini bilinmediğini belirten Prof. Dr.Tulunay, doğru teşhis ve tedavi edilememesi nedeni ile Türkiye'de en çok kronikleşen Ağrı çeşidinin yüzde 39 ile baş ağrısı olduğunu açıkladı. Kadınların erkeklerden daha çok Ağrı çektiğine değinen Prof. Dr. Tulunay, Türk kadınlarının yüzde 11'inde migren görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Volker Limmroth ise yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl erkeklerin yaklaşık yüzde 90'nının, kadınların ise yaklaşık yüzde 95'inin en az bir kez baş ağrısı hissettiğini belirtti. Baş ağrısının her yaştan insanı etkilediğini kaydeden Prof. Dr. Limmroth, yoğun olarak 20-40 yaş arası kişilerin sıklıkla baş ağrısı ile mücadele ettiğini vurguladı. Prof. Dr. Limmroth, dünya nüfusunun yüzde 40'ının baş ağrısı, yüzde 12'sinin ise migren ile mücadele ettiğini açıkladı. Tıp dünyasında yürütülen çalışmalarda bugüne kadar 200'ün üzerinde farklı baş ağrısı çeşidinin tespit edildiğini açıklayan Prof. Dr. Limmroth, farklı tiplerdeki baş ağrılarının hastalığın teşhis ve tedavisini zorlaştırdığını belirtti. Prof. Dr. Limmroth yüz yılı aşkın süredir tıp dünyasının hizmetinde olan Aspirin'in tüm dünyada başağrısı ve migrende etkili bir ilaç olarak kullanıldığını belirtti. Prof. Dr. Volker Limmroth yan etkisi az ve ekonomik bir ilaç olması nedeni ile dünyada yılda yaklaşık 80 milyar tablet Aspirin'in Ağrı nedeni ile kullanıldığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious