Başıboş hayvanlara, gönüllüler sahip çıkıyor

  • Giriş : 03.03.2008 / 11:41:00

Kocaeli'de sokakta başıboş gezen ve çevreyi rahatsız eden kedi ve köpekle, kısırlaştırılarak tedavi edilip barınma merkezine konuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Hayvan sahibi olmak isteyen vatandaşlar, hayvanları barınma merkezinden seçiyor.

Türkiye'nin her ilinin sokak hayvanları ile başı dertte. Cadde, sokak, park ve hata alışveriş merkezlerine kadar giren sokak hayvaları vatnadaşları rahatsız ediyor.

Yılardır bu sorunu yaşayan Kocaeli, çareyi hayvanları kısırlaştırmakla buldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Köseköy'de kurulan Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 3 yıl içinde 10 bin sokak hayvanı kısırlaştırılarak tedavi ettirildi. Burada tedavi ettirilen hayvanlar bir süre sonra doğaya bırakılıyor.

Merkez, hayvanların tekrar sokaklara dönmemeleri için gönüllü vatandaşlar projesini başlattı. Hayvan sahibi olmak isteyenler, merkeze gelerek istediği kedi ya da köpeği alabiliyor. Bugüne kadar tedavisi yapılıp, kısırlaştırılan sokak hayvanlarından 25 tanesine, hayvan severler sahip çıktı.

Sokak hayvanlarına kapılarını açan vatandaşlara teşekkür plaketi ve hayvan aksesuarları verildi. Mekanları müsait olan vatandaşların bir hayvana sahip çıkması için çalışmalar devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious