Basın, Rus gazına 'çelme'yi yazdı

Basın, Rus gazına 'çelme'yi yazdı.11733
  • Giriş : 17.11.2008 / 16:29:00

Rus İzvestiya gazetesi, Bakü'de bir araya gelen Rusya'ya komşu ülkelerin, doğal gaz ve petrolü, Rusya'yı devre dışı bırakarak ihraç etme kararı aldığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Haberde, Bakü'de yapılan toplantıya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko gibi üst düzeyde katılımın olduğu belirtilerek, ''Diğer ülkeler Dışişleri Bakanları seviyesinde katılmasına rağmen, toplantıda Azeri doğal gazının Gürcistan'a ihraç edilmesiyle ilgili 5 yıllık anlaşma imzalanmasına engel çıkmadı'' denildi.

Azerbaycan'ın Şahdeniz yataklarındaki doğal gazdan Gürcistan'a, şu ana kadar günlük 1 milyon metreküplük bölümü gönderdiği ifade edilen haberde, şunlar kaydedildi:

''Tiflis'ın yıllık doğal gaz ihtiyacı 400 milyon metreküp civarında olmasına rağmen Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Şaakaşvili, 2007 yılında Rusya'nın yerine Azerbaycan'dan gaz almak için karar vermişti. İmzalanan yeni anlaşmaya göre, Gürcistan Azerbaycan'dan günlük 1,5 milyon metreküp doğal gaz daha alacak. Bakü'deki enerji zirvesine katılan Kazakistan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sauak Minbayev, Bakü-Supsa petrol boru hattından ihracatla ilgilendiklerini açıkladı. Şu anda Kazakistan petrolü Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı ile Akdeniz'e ihraç edilmekte. Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmalarda, Güney Kafkasya'da güvenlik ve verimli işbirliği konularına özellikle yer vererek, Bakü toplantısının Rusya'ya karşı olmadığı izlenimi oluşturmaya çalıştı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*