Basın baskılar altında çalışıyor

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Irak'ta basın mensupları öldürülme tehdidinin yanında tutuklamalarla da baskı altında tutulmak isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD işgalinin başladığı 2003 yılından bu yana 200'ü aşkın yerli ve yabancı gazetecinin öldürüldüğü Irak'ta, gazeteciler yeni rejimin ve hükümetlerin üstü kapalı baskıları altında asıl görevleri olan halkı bilgilendirme görevini yerine getirmekte zorlanıyor.

Bağdat Gazeteciler Sendikası yetkilileri işgalden bu yana 109 gazetecinin tutuklandığını ve birçoğunun cezaevlerinde mahkeme yapılmaksızın tutulduklarını belirtiyor. Yetkililer bu gazetecilerin herhangi bir suçlama getirilmeden cezaevinde tutulmasını ise hükümetin görmezden geldiği ifade ediyor.

Bu arada Sünni Sada gazetesi yazı işleri müdürü Ayad El Timimi ve haber müdürü Ahmet Abbas Mutayir önümüzdeki hafta yargı önüne çıkarılacaklar. Sendika yetkilileri önümüzdeki hafta yargı önüne çıkarılacak olan Sada gazetesi yetkililerinin yönetime karşı şiddetli muhalefet etmeleri yüzünden değil yetkili kişilere hakaret ettikleri gerekçesi ile yargılanacaklarını vurguluyor.

Ancak savcının hazırladığı iddanemeye göre her iki gazeteci hakkında yayınladıkları yazılarda halkı alelen kışkırttıkları gerekçesi ile 30'ar yıl hapis cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious