Basın emekçilerinin hakları masada

Basın emekçilerinin hakları masada.26623
  • Giriş : 09.01.2009 / 23:53:00

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nca (TGS), ''İşten Atılmalar Karşısında Basın Emekçilerinin Yasal Hakları'' konulu konferans düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ndeki konferansta konuşan TGS hukuk danışmanlarından Güven Ergin, son dönemde ''kriz nedeniyle'' işten çıkarmaların söz konusu olduğunu belirterek, bu gerekçenin işveren tarafından ispatlanması gerektiğini söyledi.

İşverenin, çıkardığı işçi yerine bir başkasını işe alıp almadığının önem taşıdığını dile getiren Ergin, ''İşveren, çıkardığı işçinin yerine birini istihdam ediyorsa bu, kriz nedeniyle işten çıkarmanın gerekçesi olamaz'' diye konuştu.
Ergin, işten çıkarmalarda, işe iade, ihbar ve kıdem tazminatı davalarının açılabileceğini kaydetti.

TGS avukatlarından Meliha Selvi de ekonomik kriz bahanesiyle medya sektöründe birçok çalışanın işsiz kaldığını ya da işten atılma tehdidiyle çalıştığını ifade ederek, basın emekçilerinin yasal haklarını, hak arama yollarını ve mücadele yöntemlerini yeterince bilmediğini söyledi.

İş akdi feshedilen gazetecinin en kısa zamanda bir ihbarname çekmesi gerektiğini belirten Selvi, ''Bu ihbarnamede kıdem, ihbar, yıllık izin ve fazla mesailerin istendiğinin belirtilmesi gerekir. Çünkü ihbarname verdiğiniz tarihten itibaren faiz işlemeye başlar'' dedi.

İş kanunlarının işçiyi korumak için çıkarıldığını ifade eden Selvi, her zaman için işverenin, işçi karşısında güçlü olduğunu ve kanun koyucunun bunu bilerek hareket ettiğini ifade etti.

Selvi, gazetecileri korumak için yapılan yasal düzenlemelerin aslında halkın haber alma özgürlüğü için konulduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*