Basın karşısına geçen Celal Talabani'yi kızdıran soru

Basın karşısına geçen Celal Talabani'yi kızdıran soru.13424
  • Giriş : 24.12.2007 / 20:00:00

Kafası karışık görünen Talabani, Birleşmiş Milletler'in sessizliği ile ilgili soruya kızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barzani, sınır ötesine yapılan hava harekatıyla ilgili olarak, "Bu konu kabul edilemez. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Sivil yerleşim yerleri de bombalandı. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu saldırıların durdurulması için görüşmelerimiz sürüyor." şeklinde konuştu.

Celal Talabani ise "terör örgütüne karşı Türkiye'nin kendisini savunmasına hak veriyoruz. Biz Türkiye'nin hassasiyetlerini de biliyoruz." dedi.

Talabani, sınır ötesi operasyonlar öncesi her hangi bir anlaşma yapılıp yapılmadığı konusundaki soruya da herhangi bir anlaşmanın sözkonusu olmadığını savundu. Talabani, Türkiye'ye nota verdiklerini ancak olayı büyütmek istemediklerini söyledi. Talabani, sorunun çözümünün orta yolun bulunarak çözümlenmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Türkiye'nin operasyonlarını neden kınamadığına ilişkin soruya tepki gösteren Tlabani, "Siz kendi gazetenizden haberleri okuyorsunuz. Birleşmiş Milletler saldırıyı kınadı. Fransa da kınama yayınladı. Ne istiyorsunuz savaş mı ilan edelim?" şeklinde yanıt verdi. Talabani'nin tapkisine Mesut Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Tarık el-Haşimi gülerek karşılık verdi.

Talanbani'nin sözlerinin arasında "Türkiye ve Türk kardeşlerimizle aramızda hiç bir sorun yok" diyerek ortamı yumuşatma yönünde sözler sarfettiği görüldü. Talabani, "Türkiye'nin dostluk elini uzatmasını bekliyoruz. Sorunların anlayışla çözülmesi taraftarıyız. Çözüm için üçlü toplantı yapılmasını istiyoruz. Hiç bir taraf bölgesel yönetimin isteklerini reddedemez" dedi.

Türkiye'nin operasyonları sırasında bölgeyi terk edemeyeceğini ve Bağdat'a toplantıya gitmesinin bile sözkonusu olmadığını ifade eden Barzani, bombalanan köylere neden gazetecilerin sokulmadığına ise, "Bombalanan köylere gazetecilerin girmesi doğru değil." diyerek yanıt verdi.

DOKAN'DA ÜÇLÜ ZİRVE

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülkenin kuzeyindeki bölgesel yönetim lideri Mesut Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Tarık el-Haşimi ile Dokan'da bir araya geldi.

Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye kentine bağlı Dokan kasabasında gerçekleşen toplantıya, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı el-Haşimi, Irak Başbakan Yardımcısı Berhem Salih ile Irak Parlamentosu'nda yer alan Kürt İttifakı Lideri Fuad Mahsum da katıldı.

Talabani, Haşimi ve Barzani'nin katıldığı toplantıda ülkenin kuzeyindeki son gelişmeler, 140. madde ve Irak sınırlarının korunması gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious