Basın Konseyi Altaylı'yı uyardı

Basın Konseyi Altaylı'yı uyardı.11694
  • Giriş : 12.11.2008 / 16:36:00

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, yayımlanan bir haberden dolayı Habertürk internet sitesi yazarı Fatih Altaylı ile Genel Yayın Yönetmeni Gülin Yıldırımkaya'nın ''uyarılmasına'' karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, emekli Tümamiral Özer Karabulut'un konseye yaptığı başvuruda, ''Habertürk internet sitesinde, Fatih Altaylı'nın 'Son Bir Örnek Yazısı' başlığıyla yayımlanan yazısında kendisi hakkında '1995 yılında 3. Muhrip Filosu Komutanlığı'na atanmıştı. Bu filoya bağlı TGC Yavuz Fırkateyni 1996 yılında Yunan karasularında karaya oturarak Türk denizcilik tarihinin en büyük rezaletlerinden birine imza atarken Filo Komodoru Özer Karabulut'tu. Bu olaydan sonra Karabulut kara görevine alınmış, Deniz Kuvvetleri Komutanı tarafından yazılı uyarıyla cezalandırılmıştı' ifadelerine yer verildiğini'' belirttiği vurgulandı.

Karabulut'un, Altaylı'nın yazısında, ''kendisinin göreve iade konusu ile ilgili kaza raporunun yanlı hazırlandığını ve o dönemde Denetleme ve Değerlendirme Başkanı'nın Koramiral Özden Örnek olduğunu ayrıca Karabulut'un sicil notunun düşük olmasına karşın Tümamiralliğe yükseldiği' ifadelerine yer verdiğini'' anlattığı ifade edilen açıklamada, yine aynı yazıda ''2001 yılının 31 Ağustos'ta Örnek'in Oramiralliğe yükseldiği gün Karabulut'un Örnek'in oğluna ev sattığını, evin değerinin 16-17 bin dolar olmasına karşın satış bedelinin 35 milyar olduğu, Karabulut'un kızı Merve'nin eşi Abbas Hilmi Karadağlı'nın şirketinin 2002 yılı itibarı ile 44 adet Türk Silahlı Kuvvetler ihalesi aldığının'' öne sürüldüğü kaydedildi.

Karabulut'un, söz konusu yazıda ''kokuşmuşluk'' ve ''kirli ilişkiler'' gibi deyimlerin de kullanıldığını ifade ettiği belirtilen açıklamada, şikayetçinin 29 Temmuz 2008 tarihinde Marmaris 4. Noterliği kanalıyla gönderdiği tekzip yazısında, kaza ve görevden alınma olayını kabul ettiğini ancak bu konuda açtığı dava sonucu göreve iade edildiğini bildirdiğini, ayrıca satılan evin peşinatı ve tüm taksitlerinin Özden Örnek tarafından ödendiğini, usul gereği tapunun kendisine verildiğini ancak ödemeler bittikten sonra tapuyu Örnek'e devrettiğini, kızının, Karadağlı ile 1998-2004 yılları arasında evli kaldığını ve eski damadının bazı ihalelere girdiğini de belirttiği ifade edildi.

Açıklamada, Karabulut'un söz konusu yazılarla Basın Meslek İlkeleri'nin ''Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez'' şeklindeki 4. maddesi, ''Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz'' şeklindeki 6. maddesi, ''Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez'' şeklindeki 9. maddesi ve ''Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar'' şeklindeki 16. maddesinin ihlal edildiğini öne sürerek, gerekli işlemin yapılmasını istediği vurgulandı.

Basın Konseyi Genel Sekreteri'nin uzlaştırma çabası çerçevesinde Karabulut'a yazılan uzlaşma mektubuna gelen yanıtta, Marmaris 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin tekzip kararının yayımlanmaması üzerine Fatih Altaylı ile Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Gülin Yıldırımkaya hakkında işlem yapılması isteği tekrarladığı belirtilen açıklamada, Karabulut'un 28 Ekim 2008 tarihinde yapılan telefon görüşmesinde de Habertürk'ün tekzibe itirazda bulunduğu ve halen mahkemenin devam ettiğini bildirdiği anlatıldı.

Açıklamada, durumu değerlendiren Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nun, tekzip yazısının 25 Temmuz 2008'de Habertürk internet sitesi Yayın Yönetmeni Gülin Yıldırımkaya'ya, 29 Temmuz 2008'de ise Fatih Altaylı'ya gönderildiğini göz önüne aldığı belirtilerek, şöyle denildi:

''Yüksek Kurul, bunların süresinde yayımlanmaması üzerine 8 Ağustos 2008 tarihinde Özer Karabulut tarafından tekzibin yayımlanması için Marmaris 2. Sulh Ceza Mahkemesince karar alınmasına rağmen tekzibin hala yayınlanmamasının, Basın Meslek İlkeleri'nin 'Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar' şeklindeki 16. maddesini ihlal anlamına geldiği gerekçesiyle Altaylı ve Yıldırımkaya'nın 'uyarılmalarına' oy çokluğu ile karar vermiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*