Basın Konseyi '301' önerilerini sunacak

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi’nin, konseyin TCK’nın 301’inci maddesiyle ilgili önerisini sunmak amacıyla, Çiçek ve Baykal ile 19 Şubat’ta görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekşi ile Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyesi Turgut Kazan ile 19 Şubat Pazartesi günü Bakan Çiçek ve CHP Lideri Baykal ile Ankara’da bir araya gelecek.

Görüşmelerde, yeni Türk Ceza Kanunu’nun ’iletişim özgürlüğünü gereksiz şekilde kısıtlayan hükümlerinden’ 301’inci madde ile ilgili Basın Konseyi’nin önerisinin iletileceği kaydedildi.

Ankara’ya 301 baskısı

Dünya çapında gazetecilik, yayıncılık ve düşünce özgürlüğü alanlarında faaliyet gösteren 34 sivil toplum kuruluşu, 14 Şubat’ta Türk yetkililere Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesinin tamamen kaldırılması çağrısında bulundu.

Yapılan ortak açıklamada, 301’inci madde çerçevesinde ’Türklüğü aşağıladığı’ suçlamasıyla yargılanan gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinden büyük üzüntü duyulduğu belirtildi.

’Aşağılama’ ve ’hakaret’ kavramlarının ifade özgürlüğünü garanti altına alan uluslararası standartlarla bağdaşmadığı belirtilen açıklamada, ’aşağılama’ kavramının bir cezaya dayanak olamayacak ölçüde ’muğlak’ olduğu kaydedildi.

’Türklüğü aşağılamak’ ile suçlananların, bazı radikal kesimlerin hedefi durumuna gelebileceğine işaret edilen açıklamada, "301’inci madde tamamen kaldırılsın" denildi.

Açıklamayı yayınlayan kuruluşlar arasında Uluslararası Yayıncılar Derneği, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası Gazeteler Derneği gibi uluslararası kuruluşların yanı sıra belirli ülkelerde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de yer alıyor.

Erdoğan da ’değişiklik’ dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada tartışmalar yaratan Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesinin tümden iptalini düşünmediklerini söylemişti.

Erdoğan, ’’Ben daha önce de söyledim. Değişikliğe varız dedim ve neyin nasıl değişmesi gerekir, bu noktada her türlü teklife varız’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious