Basın özgürlüğüne darbe vuruldu

Basın özgürlüğüne darbe vuruldu.42192
  • Giriş : 01.06.2008 / 09:34:00

Dünya Gazeteler Birliği (AMJ), Kasım 2007'den bu yana dünyada 28 gazetecinin öldürüldüğünü belirterek, basın özgürlüğü açısından karanlık bir tablo çizdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AMJ, İsveç'in Göteborg kentinde yarın başlayacak dünya kongresi öncesinde altı ayda bir yayınladığı raporunda, son altı ayda Irak'ta 9 gazetecinin öldürüldüğünü belirterek, "Basın özgürlüğü her yerde ciddi tehdit altında" ifadesini kullandı.

Basın özgürlüğünün, Latin Amerika'da çeteler ve yolsuzluğa bulaşmış devlet memurları, Orta Doğu'da otokratik rejimler, Afrika'daki çatışmalar, Asya'daki düşman hükümetler, Orta Asya ve Avrupa'da ölüm tehditleri ile adli yargılamaların tehdidi altında bulunduğunu belirten AMJ, "Irak'ta öldürülen gazeteci sayısında düşüş olsa da, hayatını kaybeden 9 muhabir ile bu ülkenin bu meslek için en tehlikeli yer olduğunu" vurguladı.

Göteborg'da Çarşamba'ya dek sürecek ve 113 ülkeden 1800 temsilcinin katılacağı kongreyi düzenleyen örgüt, Afganistan'ın da bu mesleği icra etmek için en tehlikeli ülkelerden birisi olduğunu belirterek, olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek Çin'in de medya özgürlüğü konusunda yükümlülüklerini yerine getirmediğini kaydetti.

AMJ raporunda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da son altı ayda basın özgürlüğü alanında bir dizi gerileme olduğunu, özellikle otokratik rejimlerin bağımsız fikirlerin dinlenmesine engel olduklarını bildirerek, Avrupa ve Orta Asya'da basın özgürlüğüne yönelik saldırıların kurnaz ve açık bir şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

Tunus'un Arap dünyasının en baskıcı ülkelerinden birisi olduğunu ve gazetecilere yönelik korkunç ceza yöntemlerinin uygulandığını belirten AMJ, Küba'da da Raul Castro'nun devlet başkanlığına gelmesinden bu yana ifade özgürlüğü alanında hiçbir iyileşme bulunmadığını kaydetti.

Tüm dünyada basın özgürlüğü ile gazetelerin mesleki ve ekonomik çıkarlarını savunan ve yayılmasına çalışan AMJ, Rusya'da da hassas konularda her türlü bağımsız gazeteciliği engelleme siyaseti uygulamalarının büyük artış gösterdiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious