Basın susturuluyor

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Baykal, hükümetin medyayı baskı altına aldığını iddia etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay tarafından hazırlanan 'Medya Güvenilirlik Raporu'nu kurum içi değerlendirmeye yönelik olduğunu belirterek bu konuda Başbakanlığın yaptığı benzeri uygulamaları eleştirdi. Hükümet tarafından medyanın baskı altına alındığını iddia eden Baykal "Basın özgürlüğü açısından maalesef susturma, yıldırma yöntemleri aleni bir biçimde götürülmektedir" diye konuştu.

'Belge iç değerlendirme'
Baykal, DEİK Türk-Avrasya İş Konseyleri Toplantısı'nda soruları yanıtlarken Genelkurmay andıçına ilişkin bir soru üzerine "Yayımlanan belgenin iç değerlendirme olduğu anlaşılıyor. Kamuoyuna yönelik bir suçlama, değerlendirme oluşturmak amacıyla yapılmış değil" dedi. Çeşitli mevzilere çekilmiş olan tarafların cumhurbaşkanlığı seçimine doğru yıldırma, tahrip, suçlama çabası içinde olacaklarını savunan Baykal, andıçın sızmasının bu çerçeve içinde bir anlamı olabileceğini belirtti.
Türkiye'de basının haber alma hakkına saygı gösterilmesine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Baykal şunları söyledi: "Mesela Başbakan'ın yaptığı devlet gezilerinde medyamızın bir kısmının hiçbir biçimde yer alma şansına sahip olmadığı, kişisel, keyfi ölçülerle medya-başbakan ilişkisinin tanzim edildiği hepimizin bilgisi dahilinde."
Baykal, cumhurbaşkanlığı konusunda da "Gelinen noktada emrivaki dayatma, olup bitti arayışlarının sürdüğü açıkça gözüküyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious