Basında Beşiktaş yorumları

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Turkcell Süper Lig'de liderin takipçisi Beşiktaş, Sivasspor'u İbrahim Akın'ın son dakikada attığı golle 1-0 mağlup etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta sonu Fenerbahçe'yi İnönü Stadı'nda ağırlayacak olan siyah-beyazlılar bu galibiyetle aradaki puan farkını ikiye indirerek şampiyonluk yolunda önemli bir fırsat yakaladı. Maçla ilgili yazar yorumları şöyle;

KAZIM KANAT: ŞİMDİ BENDEN ÖZÜR DİLE MÖSYÖ! (SABAH)

Maçın iki kahramanı var.
Birincisi; harika kurtarışlar yapan Vedran Runje! İkincisi: Attığı golle takımını kurtaran İbrahim Akın!
Mesajın adresi şu:
- Runje kendisiyle alay eden kendi taraftarını utandırdı.
- İbrahim Akın da, "Bu adamı atın, satın" diyen antrenörü Tigana'yı utandırdı.

... Antrenör duyguları ile değil mantığı ile hareket eder. Geç de olsa doğruyu yakaladın ve İbrahim Akın'ı oynattın. (Mösyö Jean!.. İbrahim Akın'dan özür bekliyordun. Şimdi özür sırası sende Mösyö!..)

TURGAY DEMİR: ALTIN GOL (FOTOMAÇ)

Bu galibiyet Beşiktaş'a Allah'ın bir lütfu... İnanın bana Futbol diliyle açıklanacak bir tarafı yok. Beşiktaş, ceza sahasına girmeden gol attı. Abartmıyorum... Topu ayağına alıp sürerek ceza sahasına giren bir tek Beşiktaşlı futbolcu yoktu. Duran toplar dışında rakip kaleciyi zorlayacak tek hareket yapılamadı.

Hırvat kaleci tek kelimeyle mükemmel oynadı. Sivassporlu Servet ile birlikte sahanın en iyisiydi. Tigana, dün doğru işler yaptı.

Beşiktaş'ın bu galibiyetle F.Bahçe'yi çok ciddi bir strese soktuğundan eminim. Bu stres gelecek hafta İnönü'de de F.Bahçeli futbolcuların ayaklarını titretecektir. Artık Beşiktaş şampiyonluk yarışında rakibinden çok daha büyük bir moral avantajına sahip.

İLKER ATEŞ: MUCİZENİN ÖTESİ (FOTOMAÇ)

İzleyenler galiba böyle bir mucizeye ilk kez tanık oldular. Beşiktaş, mucizenin de ötesindeki bu galibiyetle sanırım dünya Futbol tarihine geçti... Koskoca Beşiktaş, anti-kalite oyunla yoluna devam ediyorsa ve çok ciddi bir şampiyon adayı ise söylenecek laf yok. Maç iki bölümden oluştu. "Sıfır futbolla 90 dakikalık ilk bölüm ve görmeyenlerin inanamayacağı 90 artı 2'lik kısa bölüm." Beşiktaş işte bu 120 saniyede mucize ötesine geçip, skorborda göre galip gelen takım oldu. Belki de şampiyonluk getirecek bu golün iki sahibi bulunuyor. Birincisi Ricardinho... Çünkü ondan başkası o topu gol bölgesine yollayamazdı. İkinci sahibi ise o topu önünde bulup, vuran ve attığına kendisi de şaşıran İbrahim Akın...

İLKER YASİN: RUNJE RUNJE ... (HÜRRİYET)

Çağlayan'daki Cumhuriyet Mitingi'ndeki görüntüler, insanı duygulandıran boyuttaydı. Kanal değiştirmekte, Çağlayan'dan Sivas'a gitmekte zorlandım.

Ama Kartal'ın mutlaka kazanması gereken zor maçtı. Ve beklediğim gibi bir Beşiktaş buldum. Siyah beyazlılar şampiyonluk hesabı yapan bir takım gibi oynamadı. 3 puan Kartal'ın hakkı değildi. Ama futbolun içinde şansın da rolü büyük.

Şampiyonluk yarışı siyah beyazlı ekip için sürüyor. Şimdi Tigana, İbrahim Akın'a ne diyecek? Bir teknik adamın yanındaki kadroyu kalabalık tutması gerçeği ortada. Tigana dün meslek hayatında yeni bir şey de öğrenmiştir herhalde. Bu futbolla geride kalan 4 haftada Beşiktaş'ın şampiyon olması çok zor. Ama büyük takımlar finişe geldiklerinde daha farklı görüntüler sergileyebiliyor.

Hakem Cem Deda son haftalardaki hakemler üstüne yapılan tüm spekülasyonlar üstüne dünkü yönetimiyle sünger çekti. Yardımcıları inanılmaz kritik ve doğru bayraklar kaldırdı. Kutlamak lazım.

ATİLLA GÖKÇE: BUNUN ADI MUCİZE (MİLLİYET)

Beşiktaşlılar, müjde !.. Nurtopu gibi bir golcünüz oldu. Golcünün adı İbrahim Akın... Adına bakıp, şaşmayın sakın !
Hayat, çok zengin ve renkli sürprizlerle dolu. O sürprizlerin içinde çelişkiler de var. İşte, hiç ummadığınız anda o çelişkiler, o sürprizlerin birini oluşturuverir. Tigana'nın iki kez gözden çıkarıp kadro dışı bıraktığı, yok saydığı "yaramaz çocuk" İbrahim Akın, artık kimin elini öptü, kimden özür diledi, hangi nedamet duygularıyla pişmanlık gösterdiyse affedilir.

Dünkü oyunun adı asla Futbol olamaz. 120 dakikalık kupa yorgunluğunun üstüne Beşiktaş'ın mental olarak da tükendiğine, çaresiz kaldığına, hatta ölüp giden maçın sonunda ikincilik hedefinin (Şampiyonlar Ligi'nin) bile aslanın ağzına düştüğüne tanık olduk. Futbolcular belli ki artık son inanç kırıntılarını bile eritmişlerdi.
Sonra o "gerçek anı" geldi.
Bildiğiniz gol...
Yani bunun adı... MUCİZE !

SANLI SARIALİOĞLU: ALTIN VURUŞ (YENİ ŞAFAK)

Beşiktaşlılar Sivas'taki 90 dakika boyunca herhalde dokuz doğurmuştur. Son maçların hepsinde aynı ızdırap, aynı işkence. Ölüp ölüp dirilmek herhalde bu olsa gerek. Puanlar uçtu uçuyor, gitti gidiyor derken hayata yeniden sıkı sıkıya sarılış.

Ve böyle bir ortamda Beşiktaş 3 puanı kaptı. Peki nasıl oldu? Bakın anlatayım:

1-) Allah'ın lütfu...

2-) Runje'nin elleri... 64 ve de özellikle 69. dakikalarda iki inanılmaz kurtarış yaptı.

3-) Ricardinho'nun ustalığı... İbrahim Akın'a muhteşem bir pas attı.

4-) İbrahim Akın, altın vuruşu gerçekleştirdi. Maçın hikayesi işte bu...

ÖMER GÜVENÇ: OYNAMADAN KAZANMAK... (AKŞAM)

Beşiktaş-Antalyaspor maçı: Maçın yıldızı tek bacaklı kaleci Murat... Fenerbahçe-Beşiktaş kupa maçı: Maçın yıldızı Runje. Ve dün Sivasspor-Beşiktaş maçı: Maçın yıldızı yine Runje... Herhalde bunları okuduktan sonra dünkü Beşiktaş takımının yine ne kadar kötü olduğunu anlamışsınızdır...

Evet haftalardır kötü oynayan Beşiktaş, Sivas'ta da aynı plağı çaldı. Şampiyonluğa oynayan değil, sıradan bir takım hüviyetindeydiler. Özellikle ikinci yarıda Sivasspor'a esir oldular. Beşiktaş'a gol lazım ama Beşiktaş gol atmak için değil yememek için çırpınıyor...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious