Basında tekelleşme Meclis gündemine taşındı!

  • Giriş : 30.11.2007 / 06:11:00
  • Güncelleme : 30.11.2007 / 00:09:31

DSP İstanbul Milletvekili Yağız, basın özgürlüğü ve basında tekelleşme yaşanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Türkiye'de TMSF eliyle iktidar yanlısı medyalaşma sürecine girildiğini ve bunun da basın özgürlüğü önünde engel oluşturduğunu kaydederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 'İktidarlaşan medya sorununu çözme konusunda hükümetinizin ve hükümetin başkanı olarak şahsınızın hızlandırılmış bir çalışması var mıdır?' diye sordu.

DSP'li Yağız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Türkiye'de gerçek bir basın özgürlüğünden söz etmenin mümkün olmadığını belirtti. Tekelleşmenin basın özgürlüğü önündeki en büyük engeli oluşturduğunu kaydeden Yağız, 'Şimdi de TMSF eliyle iktidar yanlısı medyalaşma sürecine girilmiştir. Yani ülkemizde bir de iktidarlaşan medya dönemi yaşanmaktadır ki, bu da basın özgürlüğünün önündeki yeni bir engeli oluşturmaktadır' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın gazete tirajlarının azlığından yakınmasını da hatırlatan Yağız, 'Herkes kendi işine baksın' diyerek o kişiye rest çeken bir üslubunuzun olmasına karşın, Başbakan olarak sizin de kendi işiniz olmamasına karşın basına bazı tavsiyelerde bulunduğunuz gözlenmektedir' dedi.


Başbakan Erdoğan'a 'İktidarlaşan medya sorununu çözme konusunda hükümetinizin ve hükümetin başkanı olarak şahsınızın hızlandırılmış bir çalışması var mıdır?' sorusunu yönelten Yağız önergesinde şu sorulara yer verdi:


'-Çok haklı olarak gazete tirajlarının azlığından yakındığınıza göre, sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir? Gazeteler nasıl bir yayın politikası izlemelidir ki, tirajlarını, düşündüğünüz ya da öngördüğünüz gibi 10-15 milyona ulaştırabilsin?


-Basın özgürlüğünün önündeki öteki engellerden daha riskli bir duruma geldiği gözlenen iktidarlaşan medyanın ülkemizin ve ulusumuzun iç ve dış güvenli geleceği açısından çok daha büyük sıkıntılar yarattığı, daha da yaratacağı görüşüne katılıyor musunuz?


-Bu sorulara vereceğiniz yanıtlarından ayrıca ilâve çözüm önerileriniz bulunmakta mıdır?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious