Başınız neden dönüyor?

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Çoğumuzun önemsemediği baş dönmesi bazı durumlarda nörolojik bir hastalığın habercisi olabileceğinden uzun süre devam ederse dikkat edin

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baş dönmesi hemen hemen herkesin yaşadığı bir durum. Çoğu zaman altında önemli bir hastalık bulunmayan ve kendiliğinden düzelen bir belirti olarak ifade ediliyor. Ancak bazen çok ciddi nörolojik bir hastalığa da işaret edebiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr.Sema Demirci bu konuya değiniyor.

DENGE BOZULMASIN
Vücudumuzun mekandaki pozisyonundan haberdar olmayı ve dengemizi sağlayan bazı mekanizmalar var. Göz, iç kulaktaki denge organı, kas ve eklemlerden kalkan uyarılarla sürekli baş ve vücudun diğer kısımlarının birbiriyle ve mekandaki yerleri hakkında beyne bilgi geliyor.

SIK SIK OLUYORSA
Bu mekanizmalarda bozukluk olunca denge bozukluğu veya baş dönmesi ortaya çıkıyor. Baş dönmesi sık karşılaşılan bir şikayet. Ancak hastalar çok farklı şeyleri baş dönmesi olarak ifade edebiliyor. Vertigo, hastanın kendi bedeni veya çevrenin etrafında gerçekten dönmekte olduğunu zannetmesiyle gelişen bir tablo. Bu şekilde bir dönme hissi olmadan ortaya çıkan vertigo ise yalancı vertigo(dizzness) olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious