Basit ama etkili egzersİzler

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Stresin neden olduğu baş ağrılarından basit egzersizlerle kurtulabilirsiniz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uygulama sırasında bedeninizi sıkan kemer, ayakkabı ve dar elbiseleri çıkarın. Bu tür giysiler nefes alışı, kasların gevşemesini olumsuz yönde etkiler. Egzersizleri sırayla yapın. Egzersizi yapmadan bir sonraki egzersize geçmeyin, acele etmeyin. Günde en az bir kez, mümkünse iki kez yapılması, bu pratik kazanmanızı sağlar.
Gözlerinizi yavaşça kapayın. Sağ elinizi göbeğinizin üzerine, sol elinizi de göğsünüzün üzerine koyun. Nefes alıp verirken sol eliniz göğsünüzün inip kalktığını hissetsin. Şu anda ciğerlerinizin üst kısmı ile nefes alıyorsunuz demektir. Şimdi ciğerlerinizin alt kısmını hava ile doldurmaya, karnınızdan solunum yapmaya çalışın.
Midenizin üzerindeki sağ eliniz inip kalkmaya başladıysa bunu başarıyorsunuz demektir. Düşüncelerinizi tamamen nefes alıp vermeniz üzerinde odaklaştırın. Burnunuzdan havanın girip çıktığını hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve nefesinizi verin. Kendinizi zorlamadan, gerilim duymadan oldukça rahat bir şekilde nefes alın.

DERİN DERİN NEFES ALIN
Kısa bir alıştırma yapalım. Önce ciğerlerinizin bir balon gibi olduğunu hayal edin. Şimdi sönen bir balonda olduğu gibi yavaşça ve zorlamadan içinizdeki havayı boşaltın.
Başlayabilirsiniz... Artık ciğerleriniz boşaldı. Nefes almadan iki saniye bekleyin. Tekrar yavaşça derin derin nefes alın, tutun ve verin, bütün vücudunuzun gevşediğini hissedin...
Şimdi bu egzersizi tekrar edin; Derin bir nefes alın... Nefesinizi tutun. Yavaşça verin. Tüm vücudunuz gevşiyor. Sakin, rahat ve huzur dolusunuz... Nefesinizi her verişte, sizi kaplayan gevşeme duygusunu hissedin. Gerilimin yerini alan derin huzuru hissedin...
Kaslarınızı gevşetme çalışmasına geçelim. En rahat olduğunuz şekli alın, oturun veya sırt üstü yatın. Başlangıçta bu çalışmayı sırt üstü yatar durumda yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Yatar durumdayken kollarınızın iki yanda olmasına dikkat edin. Bacak bacak üstüne atmayın.
Gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve verin. İki yumruğunuzu da sıkın. Yumruklarınızın ve ellerinizin gerginliğini hissedin. Şimdi gevşetin. Bu gerginliğin yavaş yavaş ortadan kalktığını hissedin.
Sıra kollarınızı ve yumruklarınızı birlikte sıkmaya geldi. Ellerinizdeki ve kollarınızdaki gerginliği hissedin. Şimdi serbest bırakın. Tamamen gevşek bırakın. Gevşediğinizi hissedin.

Nelere dikkat etmeli?
- Birden nefes almayın, yani ciğerlerinizi aniden havayla doldurmayın.
- Ağızdan değil, burundan nefes alın.
- En önemlisi nefes egzersizlerini arka arkaya tekrar etmeyin.

Öfkenizi içinize atmayIn
Aşırıya kaçmadan sinirlenmek veya öfke duymak, kişinin sağlığına olumlu etki yapabiliyor. Ara sıra sinirle birlikte adrenalin yükselmesi, inanılması güç ama, kişinin daha mutlu olmasını sağlıyor. Son araştırmalara göre; sinirlenmek kişilerin kan basıncını yükselterek cortisol denilen stres hormonu salgılamasına yol açıyor.

Olumlu etki yapabilir
Ancak bu hormonun belirli aralıklarla salgılanması, kişinin sinir sistemi ile beynine olumlu etki yapıyor. Kızgınlıklarını içine atmayıp dışa vuran kişilerin de kalp-damar sağlıkları ile bağışıklık ve sinir sistemleri daha güçlü oluyor. Bu nedenle bilimadamları, kişilerin öfkelerini hiçbir zaman bastırmamaları gerektiğinin altını çizerek, 'Arada sırada öfkelenmek ve bu nedenle bağırıp çağırmak sağlığa sağlık katar' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious