Basit bir ağrı sandı ama...

Basit bir ağrı sandı ama....11143
  • Giriş : 19.01.2008 / 18:10:00

Eskişehir'de, yemek yerken fark etmeden kürdan yutan vatandaş ölümden döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir'de, yemek yerken fark etmeden kürdan yutan Ş.A. adlı vatandaş, ölümden döndü. Ş.A.'nın yemek borusu, ince ve 12 parmak bağırsağından geçen bütün kürdan, kör bağırsağı yırtınca verdiği Ağrı üzerine ameliyatla çıkarıldı. Kürdan olayının tıp literatüründe ilk olduğu bildirildi.
Eskişehir'de tıp literatürüne girecek bir olay yaşandı. İddiaya göre, Ş.A. (42) adlı vatandaş, 2 gün önce karın bölümündeki şişlik ve şiddetli Ağrı şikayetiyle Özel Anadolu Hastanesine müracaat etti. Ş.A.'yı muayene edip filmini çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bekir Yaşar, hastanın karın bölgesinde bir şişme, apse olduğu ve bu nedenle de acil ameliyat edilmesi gerektiğini belirledi. Ameliyat sırasında Ş.A.'nın kör bağırsağındaki apseyi temizleyen Prof. Dr. Yaşar, bu sırada bölgede bir sert cismin olduğunu tespit etti. Bölgeyi iyice temizleyen Prof. Dr. Yaşar, kör bağırsağı yararak iki santimetre dışarı fırlayan bir kürdan ile karşılaşınca şaşkına döndü. Prof. Dr. Yaşar, yaklaşık bir saat süren ameliyatın ardından kürdanı bölgeden çıkardı. Prof. Dr. Yaşar, kürdanı koruma altına alırken, Ş.A. ise hastanede tedavi altına alındı. Ş.A.'nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Prof. Dr. Yaşar, Ş.A.'nın kürdanı nasıl ve ne zaman yuttuğunu kendisinin de bilmediğini söyledi. Kürdanın bir yemek sırasında fark edilmeden yutulmuş olabileceğini belirten Prof. Dr.Yaşar, yaşananlara kendilerini de çok şaşırttığını kaydetti. Tıp literatüründe, iğne, demir veya çubuk gibi metal parçalarının insan midesi veya bağırsağından çıkarıldığını anlatan Prof. Dr. Yaşar, ancak kürdan yutulması hadisesi ile ilk kez karşılaşıldığını anlatarak, şöyle devam etti: "Hastamız yemek sırasında kürdanı bir şekilde yutmuş. Kürdan yemek borusu, ince ve 12 parmak bağırsağını geçerek kör bağırsağa kadar gelmiş. Burada takılan kürdan kör bağırsağı vücudun ön tarafa bakan kesiminden iki santimetre delmiş. Kürdan kör bağırsağı içten delseydi, iç organları rahatsız eder, apse ve kangrene çevirerek hastanın ölümüne neden olabilirdi. Olayı ucuz atlattık."

Hastanenin Genel Cerrahi bölümünde tedavi altında tutulan Ş.A. ise açıklama yapmaktan kaçındı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious