Basit hesapların kaybı 800 milyon sterlin

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

İngiltere’de halkın en basit aritmetik işlemlerinde bile hata yaptığı için yılda 800 milyon sterlin kayba uğradığını ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu arada İngiltere’de faaliyet gösteren kuruluşların çalışanlarının 14,6 milyon kişiye tekabül eden üçte birlik bölümünün de sırf "matematik bilmedikleri için" çalıştıkları iş yerini maddi zarar uğrattıklarını kabul ve itiraf ettikleri bildirildi.

Araştırma sonuçları, İngiliz halkının yüzde 50’sinin, matematik konusundaki yetersizliğinin kendisini başarısızlığa uğrattığını düşündüğünü ortaya koyarken, halkın ezici bir çoğunluğunun, alışveriş sırasında en basit toplama-çıkarma işlemlerini bile yapamadığı için güçlük çektiğini itiraf ettiği kaydedildi.

Bin yetişkin arasında yapılan araştırmaya katılanların beşte biri, tatile gittikleri ülkelerdeki para birimini sterline çevirmeyi başaramadığını; üçte birinden fazlası, hesap makinesi bulunmayan yerlerde parmaklarını kullandığını belirtirken, halkın beşte biri, aynı yazılan, ancak farklı anlama gelen kelimeleri birbirinden ayırt edemediğini itiraf etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious