Basit testlerle zeka geriliği önlenebilir

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Dr. Ali Daştan, basit ve ücretsiz testlerle bebeklerin zeka geriliğinin önüne geçilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dr Daştan, Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları'nın kontrolü programındaki çalışmalar sonucunda yıllar içinde çocuk ölüm nedenlerinin sıralamasında değişiklikler meydana geldiğini anlattı. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölüm ve sakatlık oranlarının azaldığını, kalıtsal metabolik hastalıkların ise diğer genetik hastalıklar ve çocukluk çağı kanserlerinde olan ölümlerin gündeme geldiğini ifade eden Dr. Daştan, "Dünyadaki uygulamalara bakıldığında kalıtsal hastalıklardan sık görülen, pratik tanı metodları olan, erken tanımlandıklarında tedavileri mümkün olanların taranmasının temel sağlık hizmetleri içinde yer aldığı gözlenmektedir." dedi.

Yapılan çalışmaların doğumsal metabolik hastalıklar arasında Fenilketonüri (zeka geriliği) hastalığının Türkiye'deki sık rastlandığına değinen Dr. Ali Daştan, birçok Avrupa ülkesinde her 10 ile 30 bin arasında yeni doğumlarda bir görülmesine rağmen bu oranın ülkemizde her 3 bin ile 4.5 bin bebekten birisinin bu hastalıkla doğduğunu söyledi. Türkiye'nin Fenilketonüri'nin sık görüldüğü ülkeler arasında olduğuna dikkat çeken Dr. Ali Daştan şöyle dedi: "Fenilketonüri kalıtsal metabolik bir hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir aminoasidi metabolize edemezler, sonuçta kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan fenilalanin ve onun artıkları çocuğun gelişmekte olan beynini harap eder ve ileri derecede zeka özürlü olmasına ve sinir sistemini ilgilendiren daha birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur. Genelde doğumda normal olan çocuğun 6.-7. aylarda mental ve motor gelişiminde gerilik olduğu fark edilmeye başlar. Ciddi hiperaktivite, çevresine ve kendisine zarar verme, şizofrenoid ve otistik davranışlar, aşırı heyecanlanma, gibi karakter değişiklikleri de Fenilketonüri'de izlenen önemli değişikliklerdir. Erken tanı konulduğunda Fenilketonüri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide genel ilke ile alınan fenilalanin miktarını azaltarak kan fenilalanin düzeyini normal sınırlar içinde tutmaktır. Diyet tedavisi için fenilalanini çok azaltılmış yada fenilalanin içermeyen özel mamaların kullanılması gerekir."

İl Sağlık Müdürü Dr. Daştan sözlerini; "Basit ve ücretsiz bir testle, bebeğinizin zeka geriliği ihtimaline karşı tedbir alabilirsiniz. Doğum sonu topuktan iki damla kan alınarak yapılacak bir test sizi ömür boyu sürecek üzüntülerden koruyabilir" şeklinde tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious