Bask'a ağır ol kararı

Bask'a ağır ol kararı.20583
  • Giriş : 17.07.2008 / 14:43:00

Özer Bask yönetiminin eyaletin geleceğine ilişkin referandum kararına İspanya Anayasa Mahkemesi dur dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İspanya'da Anayasa Mahkemesi, Bask özerk yönetimi hükümetinin aldığı, "Bask'ın geleceğine karar verilmesi" anlamına gelen iki sorunun 25 Ekim'deki referandumda yöneltilmesiyle ilgili karara karşı İspanyol hükümetinin ve ana muhalefetteki Halk Partisi'nin (PP) itiraz başvurularını kabul etti.

Referandumun hemen durdurulmasının talep edildiği itirazları kabul eden Anayasa Mahkemesi'nin, yasal süreçte ya bu talebi onaylaması ya da 5 ayı geçmeyecek süreye ertelemesi gerekiyor.

Sosyalist hükümet ve PP'nin istediği kararın geciktirilmemesi talebine olumlu yanıt verdiği belirtilen mahkemenin, kararını Ağustos'ta açıklaması öngörülüyor. İspanya'da yapılan değerlendirmelerde, referandumun durdurulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bask özerk yönetimi başkanı Juan Jose Ibarrtexe'nin öncülük edip hazırladığı ve İspanyol hükümetince "bölücü ve yasa dışı" olarak gösterilen referandumda Bask halkına "ETA'nın şüphe götürmeyecek şekilde ve daimi olarak şiddeti sona erdirmesini sağlayacak diyalog sürecini destekliyor musunuz?" ve "Kimse ihraç edilmeden tüm Bask siyasi partilerinin, 2010 yılının sonundan önce bir referanduma giderek Bask halkının geleceğine karar vermesine ilişkin demokratik bir anlaşma elde etmeleri için müzakere sürecine başlamalarından yana mısınız?" sorularının yöneltilmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*