Başka bir dünya mümkün mü?

Başka bir dünya mümkün mü?.10256
  • Giriş : 26.03.2009 / 15:55:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 16:13:33

Kemal Sayar: “Başka bir dünya mümkün mü? Kalpler rikkat ve merhamete; gözler güzelliği görmeye, ruh aşka ve aşkınlığa ayarlandığında, evet mümkün!”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kitaplarını her araladığımda, karşılıklı dertleştiğim insan imgesi uyandırır Kemal Sayar zihnimde. Ne zaman satırlarının arasına karışsam; yazmanın, ızdıraplarını hafiflettiği, her iç dokunuşunun, okuyucunun tam da bam teline tesadüf ettiği, kendi iç sıkıntısını paylaşacak dostu arayan Sayar dikilir karşıma …

Sayar'ın satırları, hala bitip tükenmemiş bir umudun, insanlık cevherinin, bir yerlerden fışkıracağı ve bir anda tüm ruhları kuşatacağı hissi verir. Okurken rahatlatan, duygu ve düşünce dünyanızı okşayan ifadeleri, lisanı hale tercüman olur.

Mesleki donanımlarının etkisiyle olduğunu söylemek Sayar'a haksızlık olsa da, yazdığı kitaplar birer terapi seansına dönüşür. Son kitabı, “Her şeyin bir anlamı var!”da da bunu görmek mümkün.

İyilikten, adaletten, merhametten, rasyonellikten yana beklenti içinde olan ve sonsuz umut besleyen Sayar, yazma nedenini kitabının girişinde böyle açıklıyor.

“Güzel olan zaten söylenmiştir. Bizim yaptığımız Rum ressamlar misali, insanın kalp aynasını cilalamaya gayret etmek… Bana iyi yazıları iyi insanlar yazdırır. Derdi olan insanlar, o derdi benim içime taşır ve ben o dertle zihinsel düzeyde baş edemem. O zaman yazarak şifa bulurum.”

Kemal Sayar'ın kitabı 5 bölümden oluşuyor. Kitaba ismini veren "Her şeyin bir anlamı var" kitabın giriş bölümünü oluşturuyor. İkinci bölüm “Sessizliğe Övgü” ismini almış. Üçüncüsü “Önce Ahlak”, dördüncüsü “Yitik Cennete Yolculuk”, sonuncusu da “Sana, Bana ve Ülkeme dair”… Timaş yayınlarından çıkan kitap yaklaşık 167 sayfa. Her bölüm kendi içerisinde farklı başlıklarla sahip!

Okurken cümleler üzerinde düşünmeye sevk eden satırları, altını çizme gereksinimi doğuran cümleleri bulacağınız kitabı akıcı üslubu sayesinde rahatlıkla birkaç saat ayırarak bitirmek mümkün.

Kemal Sayar, kitabında günlük yaşamın hengamesinde mutluluk arayışından, toplumsal ve teknolojik değişimlerin insan ruhu üzerindeki etkisinden, tüketim kültüründen, yozlaşan siyaset anlayışından, statülerin sınıflara ayrılmış toplumu birbirine ne kadar uzaklaştırdığından ve dünyada birbirini sevmeye ne kadar aç insanın olduğundan bahsediyor. .

Her insanın dinlenecek bir hikayesi olduğunu, susmanın bazen söylemenin de ötesinde anlamlarından ihtiva ettiğini, en çok gereksinim duyduğumuz şeyin monologların ötesinde diyalog olduğunu belirtiyor. En çok da birbirimizi anlamaya muhtaç olduğumuzu ifade eden Sayar, ahlak kavramının, siyasi hırs, hedonizm gibi hastalıklar tarafından nasıl yok edildiğini ortaya koyuyor. Dindarlık iddiasında bulunan kesimlerin, dünyevileşme serüveninde kendini yaratıcının yeryüzündeki yansıması olarak gördüğünü ve bu yüzden her türlü ihtirasın, para ve mal hırsının ruhları işgal edişinden bahsediyor.

Çocuklarımızı yetiştirirken rasyonel hayatın gerçekliği karşısında savunmacı, koruyucu ve gerçekle yüzleşmesine izin verilmemiş, şişkin egolu, özseverliği balonlaşmış nesiller yetiştirdiğimiz gerçeğini ortaya koyuyor.

Düne dair ne varsa inkar eden, modası geçmiş olarak niteleyen bir insanlığın, “bırakınız yapsınlar” felsefesi ile gerçek tehlike duvarına nasıl çarptığını, gittikçe kötüleşen insanlığın kaybettiği değerleri yeniden hatırlatıyor.

Güncel olayların da tahlilini yapan Sayar'ın çocukların anne katili olduğu dönemde, rahme rahmetin olmadığı, başörtüsü meselesinin, erkek mücadelesi içerisinden çıkarılması gerektiğini, cep telefonun ucundaki sevgilileri vb birçok konuyu da işlemiş…

Tüm olumsuzluklara rağmen başka bir dünya mümkün mü sorusuna cevap arayan Sayar sorusuna şu cevabı veriyor:

“Başka bir dünya mümkün mü? Kalpler rikkat ve merhamete; gözler güzelliği görmeye, ruh aşka ve aşkınlığa ayarlandığında, evet mümkün!”


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*