Başkan adayı olmanın maddi bedeli

Başkan adayı olmanın maddi bedeli.14364
  • Giriş : 24.12.2008 / 11:24:00

Yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanlığı için aday olacaklar, reklam kampanyası için 50 bin-500 bin YTL arasında maddi kaynak ayırmaları gerekiyor. İşte masraf kalemleri:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AA muhabirinin Bursa Reklamcılar Derneğinden aldığı bilgiye göre, belediye başkan adaylarının, etkili bir reklam kampanyası yürütebilmesi için gazete, televizyon, radyo ve internet gibi iletişim kanallarını yoğun şekilde kullanması gerekiyor.

Bursa'da yayımlanan gazetelerde bir günlük tam sayfa ilan bedeli bin 500-3 bin 700 YTL arasında değişirken, bu rakam ulusal gazetelerde çok daha yükseğe çıkıyor.

Adayların, gazetelerle birlikte ''insert'' dağıtımı için 500-3 bin YTL ayırması gerekiyor.

Başkan adayı, etkili bir reklam kampanyası için her radyo kanalı başına bin-4 bin YTL'yi, her yerel televizyon kanalı için de bin-10 bin YTL'yi gözden çıkarmak durumunda bulunuyor.

Açıkhava reklamlarında, büyükşehirler için 40 bin-200 bin YTL, ilçeler için 20 bin-80 bin YTL arası kaynak ayrılması tavsiye ediliyor.

Adayların, fotoğrafının, partisinin ambleminin ve sloganının mobil olarak kenti gezmesini istiyorsa, araç giydirmek için metrekaresi 35-60 YTL bedel ödemeleri de gerekiyor.

Seçmenlere fotoğraf ve vaatlerinin yer aldığı broşür dağıtmak isteyen bir aday, 600 bin broşür bastırdığı takdirde, yaklaşık 25 bin YTL ödemek durumunda bulunuyor. Cadde ve sokaklara bayrak veya afiş asmak için gerekli bütçe 20 bin-150 bin YTL arasında değişirken, bir internet sayfası tasarımı ise bin-5 bin YTL'ye maloluyor.

-ADAYLARA TAVSİYELER-

Bursa Reklamcılar Derneği Başkanı Gönül Uman, AA muhabirine, kent merkezlerinde belediye başkanlığı için aday olacakların, reklam kampanyası için 50 bin-500 bin YTL arasında kaynak ayırmaları gerektiğini, bu rakamın ilçeler için 5 bin-30 bin YTL arasında değiştiğini söyledi.

Adayların, ayırabileceği kaynağa göre, bir reklam ajansının da danışmanlığında reklam kampanyasını planlaması gerektiğini ifade eden Uman, şöyle konuştu:

''Adayların, öncelikle bir imaj konsepti olması lazım. Bu konsepte göre de doğru iletişim kanallarını kullanarak, hedef kitlesine ulaşmalı. Adayın, mutlaka birkaç yöntemi kullanması gerekiyor. 'Sadece gazete ilanı verdim, bunu da herkes okumuştur' demek yeterli değil. İlan çeşitliliğini sağlaması gerekiyor. Reklam için ayrılacak kaynağın sonu yok. Adayın, etkili bir reklam kampanyası için elindeki kaynağı, işini iyi yapan ekiple kullanması gerekiyor.''

Bazı adayların, her ilan verdiği kurum için farklı fotoğrafının kullanılmasına izin verme yanılgısına düştüğünü belirten Uman, hedef kitle tarafından farklı adaylar gibi algılanmasına neden olduğunu dile getirdi.

Mevcut ekonomik durum nedeniyle, reklam kampanyasında kullanılabilecek bazı kalemlerin maliyetinde düşüş yaşandığına işaret eden Uman, ''Fakat hizmet bedelinde bir düşüş olmadı. Seçimlerin, sektörde hareketlilik yaratmasını bekliyoruz. Bir siyasi adaya proje üretmek, başlı başına bir iştir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*