Başkan Baydemir, Cemevi yapacak

Başkan Baydemir, Cemevi yapacak.28307
  • Giriş : 27.01.2008 / 18:27:00

)-"Aşure Günü" etkinliğine katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, her kültür ve inancın kendini özgürce ifade etmesi gerektiğini belirterek, Diyarbakır'da yaşayan alevi vatandaşların en yakın zamanda bir Cemevi'ne kavuşacağını söyl

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesinin düzenlediği 'Aşure Günü' etkinliğine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yanı sıra DTP Diyarbakır milletvekillerinden Selahattin Demirtaş, Akın Birdal, Gülten Kışanak, Aysel Tuğluk, DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

'Saygıdeğer Canlar' diyerek konuşmasına başlayan Baydemir, "Öyle bir felsefe ki; özünde hep ama hep aydınlanma ve aydınlatma olsun. Öyle bir inanç ki, özünde hep ama hep barış olsun, insana dayalı olsun. Ve öyle bir bilgelik ki; hep ama hep mazlumun yanında olsun, zalimin karşısında olsun. İşte Alevilik inancı, işte Alevilik kültürü budur diye düşünüyorum. Bu nedenle de kentimin en saygın dinamiklerinden bir tanesidir bu felsefe, bu inançtır. Diyarbakır'da bir Cemevi'nin olmayışı bir eksikliktir. Böyle bir kültür kente güzellik katıyor. Her kültür, her inanç kendisini özgürce ifade etmelidir. Kentte Cemevi ve Kültür Merkezi'ne ihtiyaç vardır. Pir Sultan Abdal Kültür Derneğimiz ve ilk kademe belediyelerimizle birlikte dayanışma içerisinde olacağız" dedi.

"Cemevi'nin projesini çizmek bizden, alt yapısın oluşturma bizden, bunu korumak da Canlardan olsun" diyen Baydemir, hep birlikte böyle bir kültürü, böyle bir felsefeyi Diyarbakır'da yaşatma çağrısında bulundu.

DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak ise, "Bizler bu ülkede demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren neferler olarak kendi emeğimizi, kendi lokmamızı bu aşurenin içinde görmek istiyoruz. Oraya emek katmak ve zalimlere karşı, zulmedenlere karşı ezilenlerin yanında her koşulda direnerek kazanacaklarına dair olan umudumuzu bugün bir kez daha tazeliyoruz" diye konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious