Başkan Bush, Başbakan Erdoğan'dan neler isteyecek?

Başkan Bush, Başbakan Erdoğan'dan neler isteyecek?.10511
  • Giriş : 30.10.2007 / 22:29:00

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Başkan Bush'un Erdoğan'dan neler isteyeceğini sıraladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, terör örgütü PKK sorununa değinirken, Türkiye'nin kayıp askerlerini aramaya hakkı olduğunu söylerken, Başkan Bush'un Erdoğan'dan neler isteyeceğini de sıraladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush'un 5 Kasım Pazartesi günü görüşeceklerini açıklayan Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, terör örgütü PKK sorununa değinirken, Türkiye'nin kayıp askerlerini aramaya hakkı olduğunu söyledi. Dana Perino, ''Türkiye, halkını korumak ve askerlerine saldırılmamasını istiyor. Halen 8 askerleri kayıp ve Türkler'in, bu askerlerini aramaya hakkı var. Başkan (Bush), görüşmede Türkler'e itidal, hareketlerinin sınırlı olmasını ve Iraklılar ile diyaloğu sürdürmelerini tavsiye edecek, çünkü sonuçta iki komşunun, sorunun çözülmesi için birlikte çalışmaları gerekiyor'' dedi. Perino, Bush'un, terör örgütü PKK konusunda ABD'nin doğrudan eylemini önerip önermeyeceğinin sorulması üzerine, ''Toplantı gerçekleşsin, size söylerim'' yanıtını verdi.

Perino, Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyaretinin, iki ülke arasındaki
önemli ilişkiyi, dostluğu ve ittifakı gösterdiğini belirterek, görüşmede terör
örgütü sorununun yanısıra Afganistan, Irak, Lübnan ve geniş Ortadoğu'da barış ve istikrarın ilerletilmesinin ve Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ABD'nin verdiği desteğin de ele alınacağına işaret etti. Perino, Kıbrıs sorununun da görüşülüp görüşülmeyeceğine ilişkin bir soruya ise kesin bir yanıt vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious