Başkan Bush-Başbakan Erdoğan zirvesi dünya basınında

Başkan Bush-Başbakan Erdoğan zirvesi dünya basınında.5692
  • Giriş : 06.11.2007 / 11:50:00

Başkan Bush ve Başbakan Erdoğan'ın görüşmesi dünya basınında büyük yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’daki görüşmelerini değerlendiren büyük batılı gazeteler, ABD Başkanı George W. Bush’un verdiği sözlerin, Türkiye’nin büyük çaptaki operasyonu önlemeyi amaçladığı görüşünde birleşti. New York Times gazetesi de, "Sayın Bush’un taahhütleri, yönetimin bir Türk saldırısını bertaraf etme çabalarının aciliyetine vurgu yaptı" diye yazdı.

ERDOĞAN: HAMDOLSUN!..

Erdoğan, Bush ile görüşmesinden sonra Washington’da kaldığı, Ritz Carlton Otelinde basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtlarken Bush ile yaptığı görüşmenin oldukça verimli ve olumlu geçtiğini belirtti.
Erdoğan, bir gazetecinin, Türkiye’ye rahat dönüp dönmediğine konusunda ki sorusunu "Hamdolsun, istediğimizi aldık" diye yanıtladı.

DÜNYA BASINI NE DEDİ?

The New York Times, Başkan Bush’un istihbarat konusunda Türkiye’ye yardım etmeye söz verdiğini belirtirken Bush’un PKK’yı "Türkiye’nin, özgür Irak ve Amerika Birleşik Devletlerinin düşmanı" nitelendirdiğine dikkat çekti. Gazete, "Sayın Bush’un taahhütleri, yönetimin, Türk parlamentosunun onay verdiği bir Türk saldırısını bertaraf etme çabalarının aciliyetine vurgu yaptı" yorumunu yaptı.

'BEYAZ SARAYI SINIRLI OPERASYONLARA KARŞI ÇIKMADI'

Bush Yönetiminin şimdiye kadar "Ermeni soykırımı" tasarısına güçlü bir biçimde karşı çıktığını ve Iraklı liderlerine, "Kürt asilerine" karşı harekete geçmeleri için baskı yaptığını kaydeden NYT, "Beyaz Saray aynı zamanda Amerikan yetkililerinin sınırlı baskınlar olarak adlandırdıkları eylemlere kamuoyu önünde karşı çıkmadı" da diye yazdı.
İngiliz the Times gazetesi de, Washington kaynaklı haberinde Başkan Bush’un Erdoğan’a PKK’lıları kovalamak için "yeni yardımlar" taahhüt ettiğini belirtti. Gazete, bu sözlerin, "Türk işgaliöni önlemeye yönelik olarak Washington’daki "kritik" görüşmeler sırasında verildiğini kaydetti.
Başkan Bush’un, Erdoğan’dan "Kuzey Irak’a asker göndermemesini istediğiöni kaydeden gazete, "Sayın Bush, ABD’nin askeri eylemlerine ilişkin herhangi bir planından söz etmemiş ise de, Beyaz Saray sözcüsünün görüşme öncesi Bush’un Erdoğan’dan Kuzey Irak’taki durumun Amerikan ve Iraklı güçlerine bırakmasını isteyeceğini söylediğine işaret etti.

'GÖRÜŞMEDEN SONRA ERDOĞAN ASKERİ OPERASYONU DIŞLAMADI'

Beyaz Saray’daki toplantı ardından Erdoğan’ın askeri operasyonu dışlamadığına dikkat çeken gazete, "Türk yetkilileri, dünkü görüşmeyi askeri operasyonu önlemek için son şans olarak nitelendirmişlerdi" diye yazdı.
The Times "Geçen aya kadar Irak-Türkiye sınırı, kayda değer bir ABD dış politika sorunu olarak değerlendirmiyordu" dedikten sonra artık sınırdaki durum değiştiğini belirtti.

'TÜRKİYE’NİN BÜYÜK ÇAPTAKİ OPERASYON TEHDİDİ AZALDI GİBİ'

Bush’un Türkiye’nin olası operasyonu bertaraf etmek için PKK’yı durdurmaya söz verdiğini öne süren The İndependent ise, "Başbakan Bush, Washington’un PKK’yı durdurmak için elinden geleni yapacağı sözünü verirken Türkiye’nin Kuzey Irak’taki büyük çaptaki bir askeri operasyon tehdidi azaldı gibi" yorumunu yaptı.
The İndependent, Washington toplantısının, çok yoğun diplomatik girişimlerin yapıldığı haftaların ardından gerçekleştiğine dikkat çekerken görüşmelerin 8 Türk askerinin, Washington’un büyük ölçüde "aracılık" yaptığı bir çabanın sonucunda serbest bırakılmasının ardından gerçekleştiğini yazdı.
Bush Yönetiminin masaya daha geniş istihbarat paylaşımı teşvikini koyduğunu belirten gazete, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin hafta sonunda Türkiye’deki tepkileri yatıştırmak için yaptığı çabaların pek sonuç vermediği görüşünü de dile getirdi.

'BUSH’UN ÖNERİLERİ ERDOĞAN ÜZERİNDEKİ BASKILARI AZALTAMAYABİLİR'

Ekonomi gazetesi Financial Times de, Bush’un sınır ötesi operasyonun önünden geçmek için daha geniş bir istihbarat paylaşımı ve bir askeri irtibat sistemini önerdiğini ancak bunun Erdoğan üzerindeki baskıları azaltmak için yeterli olmayabileceğini kaydetti.(ANKA)

Alman gazeteleri

Alman Süddeusche Zeitung gazetesi ise, ABD Başkanı Bush'un ‘PKK ortak düşmanımız' sözünü başlık olarak kullanırken ABD Başkanı'nın Türkiye'ye yardım sözü verdiğini yazdı. Gazete Bush'un PKK’yı terörist bir oluşum olarak değerlendirmesine ve Türkiye gibi Irak ve Amerika’nın da düşmanı olduğunu söylemesine dikkat çekti.

Die Welt gazetesi de ABD'nin desteğine rağmen Başbakan Erdoğan'ın ABD'yi eleştirdiğini yazdı. Başbakan Erdoğan'ın zirve sonrası yaptığı basın toplantısında Bush'un açıklamalarından memnun olmalarına rağmen somut adımlar içermediğini ve bunun sınırötesi operasyon kararlılıklarını değiştirmediğini vurguladı.

Alman 1'inci kanalı ARD ise, ‘PKK, ABD'nin düşmanı' başlığı ile duyurduğu haberinde, Bush'un PKK’ya yönelik sert açıklamalarına rağmen somut adımlar konusunda suskun kaldığına dikkat çekti. Sadece iki ülke arasında istihbarat paylaşımı konusunda net ifade olduğu belirtilen haberde Erdoğan’ın sınırötesi konusundaki kararlılığını bir kez daha dile getirdiği yer aldı.
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Arapça yayın yapan haber kanalları El Cezire ile Arabiyya kanalları da Bush'un Başbakan Erdoğan'a istihbarat sağlama sözü vermesini öne çıkardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious