'Başkan Mübarek Türkiye'nin öneminin farkında'

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Akdeniz'den petrol çıkartılması hakkında, ''Bütün bunlar rayına oturuyor.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, Mübarek'in Türkiye'nin öneminin farkında olan bir devlet başkanı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan Mısır Devlet Başkanı Mübarek ile Dışişleri Bakanı Gül, Çankaya Köşkü'ndeki Camlı Köşk'te bir araya geldi.
Mübarek ile görüşmesinin ardından Türkiye-Mısır ilişkileri hakkında soruları cevaplandıran Gül, ''Dün kendisiyle çok detaylı görüşmüştük. Başkan Mübarek Türkiye'nin öneminin farkında.'' dedi.
Bir gazetecinin ''Akdeniz'den petrol çıkartılması hakkında görüştünüz mü'' şeklindeki sorusuna Bakan Gül, ''Dün kendisiyle çok detaylı görüştük. Kahire'ye gittiğimizde de görüşmüştük. Burdan daha önce Kahire'ye bir heyet göndererek görüşlerimizi aktarmıştık. Heyetimizin denizlerin paylaşımıyla ilgili aktardığı konulardan onlar da çok mutlu oldular. Buraya Petrol Bakanı'nı da getirdiler. Konunun ve Türkiye'nin öneminin farkındalar. Bütün bunlar rayına oturuyor.'' şeklinde konuştu.
Irak konusunda Mısır ile Türkiye'nin tutumunun sorulması üzerine Gül, ''Irak konusunda işbirliği devam edecek. İki ülke de hem İslam dünyasının hemde Doğu Akdeniz'in iki önemli ülkesi. İki ülke arasındaki istişareler ve görüş alışverişi her zaman faydalı olur. Başkan Mübarek de bunun farkında'' dedi.
Öte yandan konuk Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkanlığındaki Türk işadamları ile de Camlı Köşk'te bir süre görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious