Başkan Orakçıoğlu; Hükümet bizi anladı, umutluyuz

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

İHKİB Başkanı Orakçıoğlu; 'Hükümet bizi anladı, umutluyuz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapılan Tekstil-Hazır Giyim ve Konfeksiyon Zirvesi'nde; 'sektörün batmış, bitmiş bir sektör değil, tam tersine Türkiye'nin geleceğine damgasını vuracak bir sektör olduğunun' anlatıldığını belirterek, "Başbakan, başta sektörümüz olmak üzere reel sektörün sorunlarına el koydu. Hükümetin sektörümüzü gözden çıkarmadığını gördük, Türkiye için umutluyuz" dedi.
Orakçıoğlu; Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile bir temsil sorununun bulunmadığını da belirterek, "Reel sektörü temsil eden kurumlar olarak, etle tırnak gibiyiz. Sektörün sorunlarının anlatıldığı her platformda ihracatçılar olarak biz etkin bir biçimde yer alırız" diye konuştu.

İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Tekstil, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Zirvesi"nde; hükümetin sektörü gözden çıkarmadığının ortaya çıktığını belirterek, "Sayın Başbakanın sektörümüzün batmış, bitmiş bir sektör değil, geleceği olan, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak bir sektör olduğunun bilincinde olduğunu, gereğini yapma konusunda da pozitif yaklaştıklarını gördük. Sektörümüz ve Türkiye için umutluyuz" dedi.

"Çözüm Zirvesi"ni, son zamanlarda hükümetle yapılan "en pozitif" olarak nitelendiren Orakçıoğlu; "Sayın Başbakan'ın 2 saat 15 dakika sorunlarımızı bizzat dinlemesi, not alması ve çözüm yolunda önerileri değerlendirmesi son derece önemli. Biz, sektörümüzün geleceği olmayan bir sektör olmadığını, Uzakdoğu ve ucuz işgücü ile rekabet meselesi olmadığını anlattık. Bizim hedefimizin, dünya moda endüstrisinin liderliği olduğunu altını çizerek ortaya koyduk" diye konuştu.


"HEDEFİMİZ DÜNYA MODA ENDÜSTRİSİ LİDERLİĞİ"

Orakçıoğlu, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 20 yıllık öğrenme sürecini tamamladığını, artık dünya endüstrisine yön verme aşamasına geldiğini, artık ne yapılacağını tasarımcıları, markaları ve endüstri temsilcileriyle çok iyi bildiklerini ve sektörün üretim yaparak, istihdam yaratarak, ihracat yaparak, gelir üreterek Türkiye'ye çok büyük katkı yapma aşamasına geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bize inanın dedik. Çünkü biz, dünya moda endüstrisinin lider ülkelerinden biri olacağımızı biliyoruz ve bunu başaracağız. Türkiye'ye çok önemli katkılar yapacağımızı anlattık. Ancak bu yolda özellikle kur baskısı nedeniyle sıkıntılı bir geçiş döneminde bulunuyoruz. Sektörümüz, bugüne kadar olduğu gibi bugün de, yarın da Türkiye'nin en önemli sektörü olacak. Bunun için gereken, küçük bir destek sağlanması. Mali sektörünün sorunlarının çözülmesinin ardından, reel sektöre destek verilmesi gerekiyordu. Bu yolda talep ettiğimiz, enerji ve istihdam üzerindeki vergi ve prim maliyetlerinin yükü yıllık 1 milyar dolar civarında. Biz bunun 2 yıl uygulanmasını istiyoruz. Bu yapılırsa, sektörün yıllık 20 milyar dolarlık ihracatını 25 milyar dolara çıkarabileceğimizi ifade ettik. Yani 2 yıllık 2 milyar dolarlık bir destekle, 50 milyar dolar döviz gelirinden söz ediyoruz."


"İSTİHDAMDA KAYITDIŞILIĞIN ORTADAN KALDIRILMASININ BAYRAKTARI OLACAĞIZ"

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün rakipleriyle eşit koşullarda rekabet gücüne sahip olması durumunda, en kaliteli ve en trend ürünleri, en hızlı üretebildiğini, bununla fark yarattığını kaydeden Orakçıoğlu, sektör olarak toplantıda, istihdam üzerindeki vergi ve prim yükünün hafifletilmesiyle kayıtdışı işgücünün azaltılabileceğini belirttiklerini söyledi ve "Biz ihracatçılar olarak bu konunun bayraktarlığını yapacağımızı belirttik ve hükümete söz verdik.İstihdamda kayıtdışılığın en önemli nedeni zaten vergi ve prim yükü. Bu azaltılırsa kayıt dışılık da azalacaktır. Tam tersine daha ihracatçılar olarak eğitilmiş insan gücünü sektöre kazandıracağız. Zirvede, bizim desteğimizle kurulan ve tekstil ve hazır giyim okullarından Milli Eğitime bağlı olanlarda 50 bin 497, YÖK'e bağlı olanlarda da 25 bin 801, toplam olarak da 76 bin 298 gencimizin eğitim gördüğünü, bunların sektöre katılacağını anlattık. Ayrıca, yurtdışında da binlerce gencimiz sektörümüzle ilgili eğitim görüyor. Bu arkadaşlarımızla birlikte sektörümüz Türkiye'yi geleceğe taşıyacak" dedi.

Orakçıoğlu, Zirvede reel sektörün taleplerinin Başbakan Yardımcısı Aldüllatif Şener'in koordinasyonunda Ekonomik Sosyal Konseydeki bakanlar ve bürokratlar tarafından değerlendirilerek, 6 Mart 2006 Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına sunulacağını ve çözüm getirileceğini söyledi.


"TEMSİL SORUNUMUZ YOK"

Zirveyle ilgili olarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile TOBB arasında bir temsil sorunu bulunmadığını kaydeden İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Sektör sırat köprüsünden geçerken, sen vardın, ben yoktum tartışmasına en fazla üzülecek insan, TİM Başkanımız Oğuz Satıcı olacaktır. TOBB'la TİM arasında böyle bir temsil sorunu yoktur. Çünkü iki kurum da reel kesimin temsilciliğini yapan, ülke için çalışan kurumlardır. Kaldı ki toplantıda ihracatçı camiayı temsilen Hazır Giyim ve Konfeksiyon adına İHKİB Başkanı olarak ben, Tekstil ve hammaddeleri temsilen de İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle yer almıştır. Sektör ve ihracatçılarımız gerektiği gibi temsil edilmiş ve sorunlarımız gerektiği gibi en üst düzeyde aktarılmıştır. Kaldı ki, bu toplantı 2 hafta önce yapılan TOBB Bölgesel Ekonomik Şurası'nda planlanmış ve Sayın Başbakan'dan randevu istenmişti" dedi.

İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Ayaydın'ın yurtdışında olduğundan gelişmelerle ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan değerlendirmelerinin yanlış anlaşılmaya neden olduğunu ifade eden Orakçıoğlu, şunları söyledi:

"Bu tür değerlendirmelerin sektöre hiçbir kazanım sağlamayacağı açıktır. Sektörümüzün ihracat kanadı hem hazır giyim ve konfeksiyon hem de tekstil ve hammaddeleri adına en üst düzeyde temsil edildi.Sorunlar ve gelecekle ilgili hedefler hem benim, hem de İTHİB Başkanı İsmail Gülle tarafından en üst düzeyde anlatıldı. Zirveye katılan tüm sektör temsilcisi arkadaşlarımız da, daha önce yapılan hazırlık toplantılarında sadece üzerinde konsensus sağlanan konuları gündeme getirdiler. Bu toplantıdaki en önemli sonuç, Sayın Başbakan ve bakanlarımızın sektörün sorunlarına duyarlı ve pozitif yaklaşımlarıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious