Başkan Pınarbaşı, yeni anayasayı anlattı

Başkan Pınarbaşı, yeni anayasayı anlattı.17888
  • Giriş : 10.03.2017 / 10:01:00

Şanlıurfa’nın Birecik İlçe Belediye Başkanı M. Faruk Pınarbaşı, anayasa değişikliği paketi ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylanacağı 16 Nisan’daki referandumda “evet” demek için, hayırcılara bakmanın yeterli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pınarbaşı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince GAPTEM Konferans Salonu’nda düzenlenen referanduma yönelik bilgilendirme toplantısında, Anayasa Değişikliği paketinde yer alan 18 madde ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkında detaylı bilgiler verdi.

16 Nisan’ın Türkiye’de yaşayan her fert için önemli bir tarih olduğunun altını çizen Pınarbaşı, bugün tek lider, diktatörlük gibi bir sürü safsata ve yalan beyan ile milletin kafasının bilinçli olarak karıştırılmaya çalışıldığını ifade etti. Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini engellemek isteyen güçlerin hayır için çalıştığını belirten Pınarbaşı, “Terörün bitmesini istiyor muyuz? O halde ‘evet’ diyeceğiz. FETÖ gibi örgütlerin bu ülkeye hükmetmemesini istiyorsak ‘evet’ diyeceğiz. Güçlü bir birey, güçlü bir devlet olmak istiyorsak ‘evet’ diyeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİNİ İSTEMİYORLAR”

Tüm dünyanın gözü önünde terör örgütlerine ağır silahlar veren Batı ülkelerinin amacının iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Pınarbaşı, şöyle devam eti:

“Amaç ne? Türkiye’nin gelişimini, büyümesini engellemek. Çünkü yönetimi, ekonomisi güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Eskiden silahını, mermisini dışarıdan alan Türkiye, şu an bırakın silahını helikopterini, topunu, makinalısını, ağır silahlarını kendi üretir hale geldi. Batı ülkeleri Türkiye’yi neye alıştırmıştı? Türkiye’ye ‘otur’ dediğinde oturacak, ‘kalk’ dediğinde kalkacak. ‘Şu kanunu çıkar’ dediği zaman çıkartacak. ‘Doları bu seviyede tutacaksın’ dediğinde itiraz etmeyecek. Yıllardır ‘siz yapmayın, biz size satarız’ dediler. Tüm ülkelerin; Hindistan’ın, Malezya’nın dahi yerli otomobili varken bize otomobil yaptırmadılar. Senin gelişimini engelleyen bir ülke, referandumda ‘evet’ demeni ister mi? Almanya, bakanlarımızı toplantı yapma izni vermiyor. Çünkü ‘evet’ çıkarsa Türkiye daha güçlü olacak.”

“EVETTEN BAŞKA YOL YOK”

“Eğer Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika muhalefet ediyorsa, bilin ki o ‘evet’ hayırlı bir evettir” diyen Pınarbaşı, şunları kaydetti:

“Senin düşmanın senin iyiliğini istemiyorsa ne yapacak? Senin gelişiminin önünü kesecek. İşte Batı ülkeleri bu yüzden istemiyor. Hayırları ‘evet’ yapacak ve bu ülkenin önünü açacağız. Partimiz, fikrimiz ne olursa olsun ‘evet’ demeliyiz. Başka yolu yok. Ben şuna inanıyorum; bu millet her zaman en iyi kararı vermesini bilir. Bu millet 15 Temmuz’da vatanı, bayrağı ve imanı için nasıl bir bütün olmuşsa, 16 Nisan’da da ‘evet’ için tek vücut olacaktır.”

18 MADDEYİ TEK TEK AÇIKLADI

Referandumda oylanacak Anayasa Değişikliği paketindeki 18 maddeyi tek tek açıklayan M. Faruk Pınarbaşı, “Birinci madde yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını belirliyor. Bugüne kadar yargı bağımsız mıydı? Hayır, bağımsız değildi. Biliyorsunuz FETÖ denilen bir terör örgütü devletin tüm kurumlarına girmiş ve orada feodal bir iktidar yaratmıştı. Bugün hepsi tek tek tespit edilerek temizleniyor. Biz bunun için diyoruz ki; devletin hakimi veya savcısı bir örgütün, bir teşkilatın savcısı olamaz. Sadece bu milletin hakimi olur, bu milletin savcısı olur. Anayasa Değişikliği ile o unsur ortadan kalkıyor” dedi.

550 olan milletvekili sayısının 600’e çıkarıldığını, seçme ve seçilme yaşının da 25’ten 18’e düşürüldüğünü ifade eden Pınarbaşı, “Nüfus artışı ile doğru orantılı olarak milletvekili sayısının fazlalaştırılması bu milletin daha fazla temsil hakkına kavuşması demektir. 18 yaşında bir genç kendisini yetiştirmişse neden milletvekili seçilmesin, neden belediye başkanı seçilmesin? Muhalefet buna neden tepki gösteriyor anlam veremiyorum. Sonuçta seçilecek gençler, bu ülkenin gençleri” diye konuştu.

Yeni anayasa paketinde 4 yılda bir olan milletvekili genel seçimlerinin 5 yılda bir olarak düzenlendiğini anımsatan Pınarbaşı, “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri için Meclis soruşturması daha kapsamlı hale getiriliyor” ifadelerini kullandı.

 

“GÖZ BOYAMANIN ANLAMI YOK”

Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı partilerle ilişkisini kesse de fiili durumun öyle olmadığına dikkat çeken Pınarbaşı, şöyle devam etti:

“İnsanların gözünü boyamanın bir anlamı yok. Cumhurbaşkanlığı süresi 2 dönemle sınırlı. Ondan sonra seçilme hakkı ortadan kalkıyor. Yani toplamda 10 yıl. Ayrıca partilerin yanı sıra millet de istediği bir kişiyi, 100 bin imza ile bir partiye üye olmadan aday gösterebiliyor.”

Birecik Belediye Başkanı M. Faruk Pınarbaşı, yeni hükümet sistemi ile çift başlılığın da ortadan kalkacağını belirterek, “Buradaki amaç tek başına bir iktidarın sorumluğunu taşıyan cumhurbaşkanının, icraat yönünden elinin güçlü ve serbest olması” dedi.

“CUMHURBAŞKANI SORUMLU OLACAK”

Eski sistemde Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetten yargılanabilirken, Anayasa Değişikliği ile verdiği bütün kararlarla ilgili sorumlu hale geldiğini kaydeden Pınarbaşı, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı sadece kanunları onama merkeziydi. Meclis bir yasa çıkartıyordu, Cumhurbaşkanı beğenmez ise veto hakkını kullanıyordu. Tekrar geldiğinde de o yasayı kabul etmek zorundaydı. Ben ülkenin cumhurbaşkanıysam, yönetimin en üst kademesiysem milletime zarar verecek bu yasayı neden kabul edeyim? Böyle bir saçmalık olamaz. Bu anayasa paketi ile o da değişiyor. Yeni yasa ile birlikte Cumhurbaşkanı her türlü işlemden sorumlu oluyor. Daha önce milletvekilliği ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri ayrı ayrı yapılıyordu. Şimdi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanı Meclis’i feshetme yetkisini kullandığında kendisini de feshetmiş olacak. Yani ‘Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi ayrı ayrı yapılamaz’ diyor.”

Başkan Pınarbaşı’nın pakette yer alan diğer maddelere de tek tek açıklık getirdiği toplantıya; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin yanı sıra daire başkanları, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*