Başkan sevgilisini terfi ettirdi

Başkan sevgilisini terfi ettirdi.7851
  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Başkan Paul Wolfowitz'in Arap sevgilisi Şaha Rıza'yı terfi ettirip, maaşını arttırdığı iddiaları Dünya Bankası'nı karıştırdı. Çalışanlar Derneği açıklama istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Bankası çalışanlarının örgütü, Banka Başkanı Paul Wolfowitz'den, adı kendisiyle aşk söylentilerine karışan bir kadın çalışanın terfi ettirilmesi ve ücretinin arttırılmasının banka kurallarına aykırı olduğunu ileri sürerek, açıklama istedi.

Çalışanlar Derneği, geçen Salı günü banka memurlarına resmen dağıttığı bir mektupta, Wolfowitz ve Banka Governörler Kurulu'ndan, ''çalışanlar ile ilgili kuralların, Başkan ile yakın ilişkisi olan bir çalışan lehine ihlâl edilmesi'' konusunda açıklama istedi.

Wolfowitz ile bankanın Orta Doğu bölümünde üst düzey iletişim danışmanı ve kadın sorunları uzmanı olarak 8 yıl çalışan Şaha Rıza arasındaki ilişki, Wolfowitz 2005'de banka başkanlığını üstlendiğinde ortaya çıkmıştı.

Libya asıllı Şaha Rıza'nın 1980'lerin sonunda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Masası Şefi Kıbrıslı Türk Bülent Ali Rıza ile evli olduğu ve sonradan boşandıkları bildirilmişti.

Memurlar Derneği, Wolfowitz Dünya Bankası başkanlığına geldiğinde Rıza'nın dış görevlendirme ile ABD Dışişleri Bakanlığı'na gönderildiğini bildirdi.

Rıza'nın Dışişleri Bakanlığı'na gönderildikten sonra da Dünya Bankası bordrosunda kaldığı, bunun normal bir uygulama olduğu belirtildi.

Ancak dernek açıklamasında, Rıza'nın Dışişleri Bakanlığı'na atanmadan önce banka içinde üst bir pozisyona terfi ettirildiğini, bu pozisyona atanmasının ''açıkça kuralları ihlâl ettiğini'' ileri sürdü.

Açıklamada Rıza'nın bu atama ile daha yüksek bir ücret düzeyine yükseltildiği, ama, aldığı ücret artışının normal kurallara göre memurların böyle bir atamada aldığının iki katından daha fazla olduğunu ileri sürüldü.

Washington'daki bir kuruluş tarafından elde edilen Dünya Bankası bordrolarına göre, Rıza Dışişleri Bakanlığı'nda görevlendirildiğinde, 47 bin dolarlık bir ücret artışı aldı, bunu 2006'da aldığı yıllık 13,590 dolarlık bir artış izledi. Rıza'nın şu andaki ücretinin ise 193,500 dolar civarında olduğu belirtildi.

Bayan Şaha Rıza konuyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti.

Üst düzey bir Dünya Bankası yetkilisi ise, bayan Rıza ile ilgili değişiklikler konusuna Wolfowitz'in kişisel olarak girmemek için Governörler Kurulu'ndan izin istediğini, kurulun bu isteği reddettiğini ve konunun söz konusu memurun banka dışında görevlendirilmesi ile çözülmesini emrettiğini ileri sürdü.

Yetkili, ''banka Governörler Kurulu etik komitesinin, zamanın baş hukuk müşavirine danıştıktan sonra, söz konusu memur ile imzâlanan banka dışında görevlendirme anlaşmasını onayladığını'' belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious