Başkan Topbaş, İDO ve İGDAŞ'ın satış talimatını verdi

Başkan Topbaş, İDO ve İGDAŞ'ın satış talimatını verdi.9796
  • Giriş : 13.04.2008 / 20:44:00

İDO ve İGDAŞ'ın satış işlemleri 2009 yılı yerel seçimlerinin ardından başlayacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası İstanbul Lale Festivali kapsamında ''Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi'' ile ressam İsmail Acar'ın ''Lale'' temalı resim sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleşiş Topbaş tarafından açıldı.

Emirgan'da Beyaz Köşk'ün bahçesinde düzenlenen ''Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi''nin açılışında konuşan Topbaş, bütün arzularının İstanbul'u yaşanmaktan onur duyulan bir şehir haline getirmek olduğunu söyledi.

İstanbul'un endemik bitkileri, florası ve kültürel değerleriyle dünyanın eşsiz kentlerinden biri olduğunu, bu kentten Hollanda'ya giden laleyi kendi evine döndürmek için başlattıkları çalışmanın 3. yılına girdiğini anlatan Topbaş, ''Bugün artık lale bizim bir parçamız oldu. Bu yıl kent genelinde 65 türde 2.5 milyon soğanlı bitki diktik. 1 milyon 800 bin lale soğanını İstanbullular'a dağıttık. 7 bölgede temalı park yaptık. Sadece hafta sonu laleleri görmek için Emirgan'a gelen insan sayısı 20 bin. Bu coşku her yerde var. Sanatçılarımıza ilham kaynağı olmaya başladı'' dedi.

Topbaş, lalenin artık ekonomik bir değer olduğunu, Şile, Silivri ve Çatalca'nın köylerinde alım garantili lale soğanı yetiştirildiğini dile getirerek, yaptıkları hesaplara göre 230 bin insanın bu sektörden ekmek yiyeceğini söyledi.

Bu konuda son 3 yılda gelinen noktanın ciddi bir başarı olduğunu ifade eden Topbaş, ''Tarihe tanıklık ediyoruz. Bu adımlarımızla iz düşüyoruz'' diye konuştu.

Topbaş, bütün bunlara rağmen ''ne gereği vardı bu kadar para harcamaya'' yönünde eleştiriler aldıklarına da işaret ederek, ''Laleler için harcanan para milyar dolar değil. Bütün park ve bahçeler için harcanın paranın yüzde 1.2'si. Zannedildiği kadar büyük yatırım yapılmadı'' dedi.

Topbaş, yakın gelecekte İstanbul'da laleleri görmek için turlar düzenleneceğini, festivalde bulunmanın ayrıcalıklı hale geleceğini söyledi.

Kadir Topbaş, ilk defa bu dönem dünyayı takip eden bir belediye kadrosu bulunduğunu, bu yıl ilk kez belediye bünyesinde çalışan mimar, mühendis, avukat, hangi meslek olursa olsun doktora için yurt dışında eğitim imkanı yakalayanların tüm eğitim masraflarının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını bildirdi.

Topbaş, bunun için tek koşullarının, bu kişilerin gittikleri şehirlerdeki belediyelerde part-time çalışmaları ve döndükten sonra da yine belediyedeki görevlerine devam etmeleri olduğunu söyledi.

Bu şekilde burs kazanan 65 görevlinin yurt dışına gönderileceğini belirten Topbaş, ''Dünyanın önde gelen ilk 20 üniversitesinde doktora yapacaklar. Türkiye'nin bu konudaki kazancı çok büyük. Pırıl pırıl genç beyinleri bu şekilde işleyeceğiz'' dedi.

Topbaş konuşmasının ardından yüze yakın sanatçı tarafından oluşturulan lale heykelleri serginin açılışını yaptı.

12 sanatçının oluşturduğu özgün lale heykellerinin yanı sıra iki farklı formda tasarlanan 75 lale heykelinin farkı dallarda faaliyet gösteren sanatçılar tarafından renklendirildiği lale heykelleri, Taksim, Beşiktaş, Nişantaşı, Bebek, Emirgan Korusu, Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Mısır Çarşısı, Göztepe Parkı ve Bağdat Caddesi ile alışveriş merkezlerinde 1 Temmuz tarihine kadar sergilenecek.

Sergide Ayşegül Aldinç, Betina Hakko, Canan Göknil, Cemil İpekçi, Çağla Şikel, Derya Baykal, Dilek Hanif, Eyşan Özhim, Ece Sükan, Gülben Ergen, Nihat Odabaşı ve Nükhet Duru'nun renklendirdiği lale heykelleri de yer aldı.

-''LALE TEMALI RESİM SERGİSİ''-

Buradaki açılışın ardından Topbaş, Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Salonu'nda ressam İsmail Acar'ın ''Lale'' temalı sergisini açtı.

Açılışın ardından Acar, Topbaş'a sergiyi gezdirerek, tabloları hakkında bilgi verdi. Toplam 82 eserinin yer aldığı sergi, 11 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

-İDO VE İGDAŞ'IN SATIŞ TALİMATI-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, serginin ardından basın mensuplarının belediye şirketlerinin özelleştirilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Topbaş, ''2009 yılında yapılacak yerel seçimlerden sonra İDO ve İGDAŞ'ın satış işlemlerinin başlatılması için talimat verdim'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious