Başkan Tüpraş'ta incelemelerde bulundu

Başkan Tüpraş'ta incelemelerde bulundu.9068
  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Karaosmanoğlu, Tüpraş İzmit Rafinerisi'ndeki patlama ile ilgili incelemelerde bulunarak Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut'tan patlama ile ilgili bilgi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği'nin geçici 2. maddesi ile 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren kurşunlu benzin ithalatı, üretimi, temin ve sunumu yasaklandığı için rafinerilerdeki kurşunlu benzin üretiminin durdurulduğunu söyledi. Atıl duruma gelen TEL kimyasalı ile TEL bulaşmış tankları ve hatlarının insan sağlığı üzerinde oluşturduğu emniyet ve sağlık riskleri nedeniyle bu tankların söküldüğünü söyleyen Yavuz Erkut, "Batman ve Kırıkkale rafinerilerindeki tankların söküm işlemleri başarıyla tamamlandı. İzmit Rafinerisi'ndeki tankların sökümü esnasında tankın içerisindeki buhar sıkışması hesap edilemediğinden dolayı bu talihsiz kaza yaşandı." dedi.

Tetra Etil tanklarının söküm işlemlerinin INNOSPEC firması tarafından yapıldığını söyleyen Erkut, "Patlamanın meydana geldiği tank, tamamen firmanın sorumluluğu altındadır." diye konuştu. Sözkunusu patlamanın ardından Teknik Emniyet ve Yangınla Mücadele ekibinin emniyetli bir şekilde olaya müdahale ettiğini söyleyen Erkut, zehirlenmelerle ilgili şu bilgileri verdi: "Patlama esnasında olay yerinde 2 kişi hastanede 1 kişi olmak üzere toplam 3 kişi hayatını kaybetmiş ve 15 kişi dolaylı olarak patlamadan etkilenmiştir. Patlamanın ardından enkazın altında kalan işçileri kurtarmak için bazı işçi arkadaşlarımız gaz maskelerini çıkartarak olaya müdahale etmek ve arkadaşlarını kurtarmak istemişler. Bu sırada çevreye yayılan zehirli gazdan etkilenmişlerdir."

Yavuz Erkut'un yaptığı açıklamaların ardından Vali Sözer ve Başkan Karaosmanoğlu, Tüpraş çevresindeki mahalleleri gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Vali Sözer, yaşanan bu üzücü olayın tekrarlanmaması için belediye başkanları ve idari yöneticilerle güvenlik önlemleri konusunda konuşacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious