Başkan'dan Milliyet'e cavap

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Melih Gökçek, bir gazetede "Ankaralı EGO'nun Doğalgaz Faturası Türkiye'ye Yansıdı" başlıklı haberle ilgili bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan Gökçek'in açıklaması şöyle: "Bugün Milliyet Gazetesi'nde çıkan 'Ankaralı EGO'nun Doğalgaz Faturası Türkiye'ye yansıdı' başlıklı haberi tamamen gerçek dışı ve Enerji Bakanlığı yetkilileri tarafından da doğrulanmayan bir haberdir. Gazete, kendi yorumuyla tüm Türkiye'de BOTAŞ tarafından doğalgaza yapılan zammı EGO'dan kaynaklanmış gibi takdim etmeye çalışmıştır. Bu konuda Enerji Bakanlığı yetkileri ile yapılan görüşmede, Bakanlık yetkilileri, 'Böyle bir haberin kendilerinden çıkmadığını, mevcut zammın EGO'nun borçlarından kaynaklanmadığını' belirtmişlerdir. EGO'nun BOTAŞ'a olan borcu haberde yer aldığı gibi kesinlikle 903 Milyon YTL değildir. EGO'nun BOTAŞ'a borcu 406 milyon YTL dir. Bunun yaklaşık 100 milyon YTL'lik kısmı geçmiş yönetimden kalan borçtur. Yaklaşık 170 milyon YTL'lik kısmı da mahkemeliktir. Geriye kalan bizim dönemimizdeki gerçek borç 136 milyon YTL'dir.

Türkiye'deki doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 6'lık kısmı EGO tarafından yapılmakta ve yıllık tüketimin bedeli de büyük ekseriyetle BOTAŞ'a ödenmektedir. Bu durumda tüm Türkiye'de doğalgaza yapılan zammın EGO'ya bağlamaya çalışmanın mantığı olmadığı ortadadır. Zaten Enerji Bakanlığı yetkilileri de, kendilerinin bu yönde bir açıklaması olmadığını ve bunu Milliyet Gazetesi'nin zorlama bir haberi olarak yorumlamışlardır.

Kaldı ki Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin devletten alacağı KDV tutarı 281 milyon YTL, EGO'nun KDV alacağı 76 milyon YTL, ASKİ'nin 11 milyon YTL olmak üzere toplam 368 milyon YTL KDV alacağı bulunmaktadır. Ayrıca Maliye Bakanlığı'ndan 200 milyon YTL civarında yüzde 5 hisselerinden alacağımız bulunmaktadır. Bütün bunların haricinde kamu kurum ve kuruluşlarından EGO'nun 48 Milyon YTL, ASKİ'nin 275 milyon YTL alacağı vardır.

Görüldüğü gibi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının kamudan alacağı 690 milyon YTL (690 trilyon lira) bulunuyor. Biz bu kadar alacağımız var diye otobüse ve suya zam yapmadık. Biz otobüse ve suya enflasyon oranında ve akaryakıta gelen artışlar sonucunda artış yapıyoruz. Bir kuruluşun diğer bir kuruluşa olan borcu tek başına zam nedeni olarak gösterilmesi kadar büyük bir yanlış olamaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious