Başkanlar, Romanya'daki Türk okullarına hayran kaldı

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Avrupa Yerel Yönetimler toplantısına katılmak üzere Bükreş'e gelen Türkiye'nin 23 il ve belde belediye başkanı Türk müteşebbisler tarafından kurulan Lumina Eğitim Kurumlarını ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkçe sınıfında Romen öğrencilerin seslendirdiği şiirler karşısında çok duygulanan misafir başkanlar, okulun Türkiye adına çok önemli bir hizmet gördüğünü ifade ettiler.

Yurt dışında açılan Türk okullarını burada da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, duygularını, "Bu okullarla gurur duyuyoruz. Bugün buradaki okulu ziyaretimizden sonra bu okullarımızla ilgili olumlu

düşüncelerimiz bir kez daha pekişmiş oldu" şeklinde dile getirdi.

"Türkiye'den gelen eğitim kadromuzun devletimizi ve milletimizi en iyi yansıtacak şekilde temsil etmeleri bizi ayrıca memnun etmiştir. Bu okullarda yetişen öğrencilerden yarın devlet kademelerinde önemli yere geleceklerdir."diyen Yeloğlu, okulun yapımında bir tuğlada olsa emeği geçen işadamlarını tebrik ederek "Gurbette görev yapan öğretmen arkadaşlarımızı kutluyorum."dedi.

Mahalli İdarelere Hizmet Derneği Başkanı Mehmet Dönmez'de Türk okullarının çok güzel hizmetler yaptığını gördüğünü belirterek bütün okul yetkililerini tebrik etti.

Türk okullarını Romanya'da görmekten çok gurur duyduğunu söyleyen Hatay Yeşilköy Belde Belediye Başkanı Fatma Görgen, "Her şeyden önce Türk öğretmenlerimizin farklı birçok ülkenin öğrencilerine eğitim vermesinden memnun oldum. İnşâllah sayımız her

ülkede artar. Başarılarının devamını diliyorum." şeklinde konuştu.

Okulu gezdikten sonra kendisini Türkiye'de bir okulda zannettiğini söyleyen Alanya Tosmur Belde Belediye Başkanı Yusuf Akdemir şöyle konuştu: " Çok duygulandım. Türk okullarının bu kadar başarılı olduğu konusunda şüphelerim vardı. Ama burayı görünce çok memnun oldum. Buradaki ve diğer yerlerdeki Türk okullarında okuyan çocukların dünyayı bir barış kardeşlik dünyası haline getireceklerine inanıyorum. Sizleri tebrik ediyorum."

Bitlis Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker ise 3 günlük Bükreş programı sırasında en duygulu ziyaretinin Lumina okullarına yaptığı ziyaret sırasında yaşadığını ifade ederek "Buradaki bu güzel okulun çalışmalarını gördükten sonra gerçekten çok duygulandık. Kardeşliği, hoşgörüyü örneklemiş olmanızdan dolayı teşekkür ediyoruz."diye konuştu.

Ziyaret misafirler onuruna verilen öğle yemeği ile sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious