Başkanlığı Çiller'e bırak çağrısı

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Parti içindeki Çillerci'ler, Ağar'a, Fatih Sultan Mehmet'in padişahlığı babası 2. Murad'a bırakması örnek gösterilerek parti liderliğini Tansu Çiller'e vermesi önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yaklaşırken DYP'de hareketlenmeye başladı. İstanbul eski Milletvekili Aydın Menderes'in "ovada siyaset" açılımı dolayısıyla Ağar'a mektup göndermesinin ardından, geçen günlerde yaşamını yitiren DYP eski Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci'nin eşi Sevim Ekinci'nin cenaze namazı da özellikle muhalifleri buluşturdu.

3 Kasım seçim yenilgisinin ardından köşesine çekilen eski Genel Başkan Tansu Çiller'in de hazır bulunduğu cenaze töreni sonrasında, eski ekibi Çiller'e "geri dön, ortaya çık" isteğini yineledi.

ÇİLLER "ŞARTLAR HAZIR OLDUĞUNDA MERAK ETMEYİN"

Ancak edinilen bilgilere göre Çiller, bu isteğe fazla renk vermeyerek "şartlar hazır olduğu vakit merak etmeyin Türkiye'de her zaman varız" demekle yetindi.

Çiller'in geçen Cuma günü DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'la bir araya geldiği de bildirilirken, kendisine yakın isimlerden biri olan eski Grup Başkanvekili Turhan Güven, "Sayın Ağar, Tansu Hanım'a bu şekilde gitmemeliydi. 'Bu işi beceremedim, DYP'nin başına gel' demeliydi" diye konuştu.

"Türkiye'de Çiller rüzgarı estiğini" savunan Güven, tarihten bir örnek de vererek, DYP yönetimini kızdıracak şu öneride bulundu:

"Yapacağı şey bellidir, sayın Ağar gider o görüşmede eskiler biat der, ben bu kelimeyi kullanmak istemiyorum. Bu konuda Tansu Hanım'ı tam yetkili olacak hale getirir. Büyük kongre mi yapılır, başka şey mi yapılır bilemiyorum ama Tansu Çiller gelir. Partinin başına geldiği zaman hem Ağar kendini kurtarmış olur, hem parti ve Türkiye kurtulur.

İstifa eder mi etmez mi o kendi meselesidir, yetkinin tamamını sayın Çiller'e devreder. Fatih Sultan Mehmet'in babası 2. Murad'a yazdığı mektuba benzer. Ne demişti Fatih babasına, 'eğer ben padişahsam sana emrediyorum gel, eğer padişahsan devletin sana ihtiyacı var'. Sayın Ağar'ın da bunu yapması lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious