Başkent Ankara'da neler oluyor?

Başkent Ankara'da neler oluyor? .19556
  • Giriş : 12.08.2007 / 18:42:00

Heryerde 'Köşk seçiminde son durum ne?' sorusuna cevap aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MUSTAFA ÜNAL yazdı...

Birkaç gündür hummalı bir şekilde 'Köşk seçiminde son durum ne?' sorusuna cevap yetiştirmeye çalışıyorum. Belli ki cumhurun gözü Ankara'da... Halk ilk kez Cumhurbaşkanı seçimiyle bu kadar ilgili gibi geliyor bana. Şimdi elinden gelse tribünden sahaya inerek oyuna müdahale edecek. Herkesin keskin görüşü var. İnsan sormadan edemiyor, bu hassasiyeti acaba 'cumhuriyet mitinglerine' mi borçluyuz diye.
Şaka bir yana, Türk siyasi iklimi Köşk adayını halkın seçeceği günlere de hazırlanıyor. Farkında mısınız, beş artı beş süreci de yürüyor bu arada. Yeni bir sandıkta toplum bu kez cumhurbaşkanını kimin seçeceğine karar verecek. İkili sürecin faydası var. Eğer nisanda olduğu gibi dışarıdan müdahalelerle cumhurbaşkanlığı süreci tıkanırsa alternatifi belli. Yanlış anlaşılmasın tıkanma olasılığının bulunduğunu söylemek istemiyorum. MHP'nin yapıcı tutumu normalleşmenin önünü açtı.

Bugüne dönersek yukarıdaki soruyu hiçbir cevap kesmiyor. Peşinden hemen başka sorular geliyor çünkü. AK Parti'de sıkıntı mı var? Abdullah Gül dışında başka aday arayışı mı söz konusu? Parti, Gül ile beraber birkaç aday daha mı çıkaracak? Kanaatlerimi daha önce de yazdım, bir değişiklik yok; siyasetin havası Abdullah Gül'ün Çankaya yolunda rakiplerine oranla çok şanslı olduğuna işaret ediyor.

Başbakan Erdoğan'ın net olarak ne düşündüğü henüz açığa kavuşmadı. Parti yönetiminde Gül'ün adaylığına rezerv koyanların varlığı malum. Medya da daha çok cumhurbaşkanlığı sorununu farklı düşünenlerin üzerinden görüyor. Ancak bu ağırlıklı eğilim değil.

Başbakan Erdoğan'ın Abdullah Gül'ü rencide edecek davranışlardan kaçınacağı konusunda herkes hemfikir. Yolun başında 'Gül'ün iradesi benim için önemli' açıklamasını ortadan kaldıracak başka da çıkış yapmadı. Aksine milli iradeye vurgu yapan sözler sarf etti. Hep Gül'ün adaylığına yakın durdu. Bu hafta itibarıyla karar mekanizmalarında bulunanların pozisyonlarda bir değişiklik yok anlayacağınız.

Her şey ayan beyan net mi? Hayır... Başkent şu sıralar çok berrak değil. Çankaya seçiminin günlük güneşlik havanın konusu olmadığını söylemek isterim. Konu son derece hassas, geçmişte cumhurbaşkanlığı seçiminin çok zorluklarını yaşamış bir ülkeyiz. Türkiye sırf bu nedenden maceralara da sürüklendi. AK Parti liderliğinin adımını dikkatli atması bu yüzden. Erdoğan kendini bağlayacak davranışlardan kaçınıyor.

Başbakan Erdoğan'ın bir sözü 'birden çok adaya' yeşil ışık yorumlarına sebep oldu. Çok aday parti içinde gündeme gelmiş, etraflıca konuşulmuş, tartışılmış değil. Dün yazıya otururken bir parti yöneticisiyle konuştum, 'Bir seçenektir; ama zayıf ihtimal, onun başka sıkıntıları çıkar çünkü. Çok iyi hesap edilmesi lazım' dedi. Çok aday Abdullah Gül'e bir tepki veya tavır değil de bir siyasi manevra olarak gündeme gelebilir. Malum, anamuhalefet partisi CHP, demokratik teamülleri pas geçerek sonuç alamayacağı oylamada 'aday çıkarmamayı' yeni siyaset tarzı olarak benimsedi. CHP'nin Meclis dışında kalmasındansa AK Parti içinden CHP milletvekillerinin de oy verebileceği aday gösterilmesi demokrasinin işlemesine de olumlu katkı yapar. Birden fazla adayın gösterilmesini Abdullah Gül'ün şansını azaltan değil, tersine artıran bir unsur olarak görmek gerekir.

Adaylık için başvuru süreci başladı. Geri sayım sürüyor. Çankaya için kritik haftaya giriyoruz yarın. Ankara'nın havası bir krize ve kargaşaya değil, aksine normalleşmeye işaret ediyor. Demek ki olağanüstü süreçten normalleşmeye geçerken de siyasetin ateşi yükseliyormuş... Görev süresi dolmuş uzatmalı bir cumhurbaşkanından, yenisine geçişin sancısı bu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious