Başkent Gaz ihalesi iptale doğru

Başkent Gaz ihalesi iptale doğru.11733
  • Giriş : 10.06.2009 / 18:15:00

Başkent Gaz Dağıtım ihalesinde ikinci firma olan Elektromed de yükümlülüklerini yerine getirmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomi yetkilileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi veren Global Yatırım Holding liderliğindeki konsorsiyumun ardından, ikinci sıradaki Elektromed'in de yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve ihalenin iptal edilmesinin gündeme geldiğini bildirdi.

Ekonomi yetkilileri, yasa ile özelleştirme ilkeleri belirlenen Başkent Gaz'ın işlemlerinin tamamlanması için verilen sürenin 12 Haziran'da sona ereceğini kaydederek, "Üçüncü şirketle de görüşme yapmak bir seçenek, ancak süre açısından bu işlemin tamamlanması zor gözüküyor" dedi.

Ankara Belediyesi'nden bir yetkili de Elekrtomed'in yükümlülüklerini yerine getirememesinin ardından 50 milyon dolarlık teminatının nakde çevrilmesi için işlem başlatıldığını, şirketin buna karşı Beyoğlu 1.Asliye Ticaret Mahkemesi ve Ankara 20.Hukuk Mahkemesi'nde dava açtığını belirterek, şunları söyledi:

"Beyoğlu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi bu istemi reddetti. Ankara 20. Hukuk Mahkemesi ise önce ihtiyati tedbir kararı verdi; ardından dünkü duruşmada bunu kaldırdı. Teminatın nakde çevrilmesi için Kuveyt Türk Bankası'na başvuruldu, ancak banka bunu şu aşamada yapmadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu bankayı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na şikayet edecek."

SANCILI SÜREÇ

Başkent Doğalgaz'ın Mart 2007'deki özelleştirme ihalesinde Global Yatırım Holding'in yüzde 51.66 hissedarı olduğu Global- Energaz-STFA konsorsiyumu 1.61 milyar dolarla en yüksek teklifi vermişti. İhalede ikinci en yüksek teklifi ise 1.55 milyar dolar ile Elektromed vermişti. Üçüncü teklif ise Çalık Holding'den gelmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Global Yatırım Holding konsorsiyumunun şartnamede belirtilen ek geçici teminatı vermemesi üzerine 50 milyon dolarlık teminatı irat kaydedeceğini açıklamış ve Elektromed'i Ocak ayında görüşmelere davet etmişti. Global ise bu girişimi haksız bulduğunu belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*